Isparta yöresi korunan doğal alanlarında ekoturizm talep ve eğilimlerinin belirlenmesi
Determination of demand and tendencies for ecotourism in natural protect areas of Isparta region
  1. Tez No: 234179
  2. Yazar: OZAN NAYİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ekoturizm, doğal ve kültürel kaynaklara değer verme bağlamında, sürdürülebilir turizmin en önemli alt bileşenidir. Ülkemizde önemli bir olgu olarak karşımıza çıkan ekoturizm, özellikle Isparta yöresinin sahip olduğu doğal ve kültürel değerler açısından önemli bir konuma sahiptir. Ancak bu potansiyel istenilen düzeyde ve nitelikte değerlendirilememektedir. Bu çalışmada ekoturizm kavramının; kapsamı ve içeriğinin detaylı olarak ortaya konulması, Isparta yöresinin korunan doğal alanlarında gerçekleştirilen ekoturizm etkinliklerinin mevcut durumunun analiz edilmesi ve ekoturizme yönelik talepler, öncelikler ve eğilimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, Isparta yöresinin ekoturizm potansiyelinin belirlenmesi amacıyla SWOT analizi ve sıralama tekniğinden yararlanılmıştır. 10 uzmana anket yöntemi ile mevcut durum analizi ve öncelikleri belirlenmiştir. Ayrıca Isparta yöresinin 4 farklı korunan doğal alanda basit örnekleme yöntemi ile her bir alan için 50 ziyaretçi seçilmiş ve 50 uzman deneğe anket çalışması ile talep ve eğilimler belirlenmiştir. Anket sonuçları SPSS ve Excel ortamında değerlendirilmiştir.Sonuçta, ekoturizm kavramı kaynaklar çerçevesinde tartışılmış ve Isparta yöresinin ekoturizm açısından mevcut durum analizi, talep ve eğilimler dikkate alınarak geleceğe yönelik öngörüler ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is one of the important segments of sustainable tourism for protection of natural and cultural values. Ecotourism has a rich potential for characteristics of natural and cultural of Isparta region as Turkey is the important a concept. But this potential is not evaluated to in desired quality and level. This study aimed to discuss concept and frame of ecotourism in theoretical, the analysis of current situation, and determine of demands and tendencies of visitors and experts in natural protect areas in Isparta for ecotourism.Methodology were used to experts (n:10) for analysis of current situation by SWOT and arrange priority combination and for demands and tendencies of visitors (n:200) and experts (n:50) by questionnaire. The data were evaluated in SPSS and EXCEL.In finally it was discussed to concept and frame of ecotourism and analysed and suggested to current situation, demands and tendencies about ecotourism activities in Isparta.