Dim barajının dinamik analizi
Dynamic analysis of Dim dam
  1. Tez No: 234191
  2. Yazar: DENİZ HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ülkemizde en büyük inşaat yatırımlarından biri olan barajların depreme dayanıklı olarak projelendirilmesi hem güvenlik açısından hem de ekonomik açıdan önem önemlidir. Bu tez çalışmasında ülkemizdeki mevcut barajların deprem davranışının irdelenmesi amacıyla ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj olan Dim Barajı ele alınmıştır. Bu barajın zaman tanım alanında dinamik analiz yöntemi kullanılarak dinamik yükler altında (deprem yükü) davranışı incelenmiştir. Aynı zamanda barajda meydana gelen gerilmeler ve yer değiştirmeler elde edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada barajın deprem kuvvetleri etkisindeki davranışını daha gerçekçi şekilde belirleyebilmek için barajın matematiksel olarak gerçeğe yakın biçimde modellenmesi sonlu elemanlar yöntemi ile sağlanmaya çalışılmıştır. Baraj için malzeme özelliklerinin dağılımı, geometri ve sınır şartlarının en genel halinin hesaba katıldığı bir sonlu eleman ağı seçilmiştir. Dim barajı SAP 2000 sonlu elemanlar programı kullanılarak üç boyutlu olarak modellenmiştir. Barajın rezervuarının boş olması durumuna göre barajın deprem etkisi altındaki davranışı incelenmiş olup, farklı deprem özelliklerinin etkilerini saptamak için otuz iki adet deprem ivme kaydı kullanılmıştır. Dim Barajına uygulanan deprem kuvvetleri ile elde edilen yer değiştirme ve gerilme değerleri düşük olduğundan bu değerlerin baraj gövdesi üzerinde tehlikeli sonuçlara sebep olacak şekil değiştirmelere yol açmayacağı, ancak sürekli malzemedeki değişimin gözlenmesi gerektiği ve buna göre analizlerin belli bir periyotta baraj güvenliği için yapılması gerekliliği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of both safety and economical reasons, it is important to design earthquake resistant dams, which form one of the largest part of structure investment. In this thesis, dynamic analysis of Dim dam, which is concrete-faced rockfill dam, was done by using time history process. In addition, stresses and displacements of Dim dam was also evaluated. To determine the structural behavior of dams under the effect of earthquake, it is necessary to model the dam mathematical similar to original dam. Finite element model, in which features of materials and general conditions of geometry are considered, was chosen. Dim dam was showed 3-D by using SAP 2000 program. Dynamic analysis of Dim dam was done according to its empty condition. To investigate the behavior of Dim dam, 32 earthquakes was used. As the displacement and stress values of earthquake pressures applied to Dim dam are low, it has been observed that these values will not cause any deformations that effect body of dam unsafely. However, a constant investigation on the materials is very important to keep dams in safe for future investigations.