DSP tabanlı sayısal filtre tasarımı ve uygulaması
Digital filter design and implementation based on DSP
  1. Tez No: 234192
  2. Yazar: AYŞALI KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, şebekeden alınan güç sinyalindeki gürültüleri tespit eden, süzen ve güç kalitesini arttıran sistemin tasarımı gerçekleştirilmiştir.Gerilimdeki ani düşme ve ani yükselmeler, giderilmesi gereken gürültü olarak belirlenmiştir. Gürültü tespiti için RMS tekniği ve sayısal filtre kullanılmıştır. Filtrenin frekans spektrum analizi Matlab programında yapılarak sonuçlar grafikler üzerinde gösterilmiştir. Sinyal yüksek geçiren filtreden geçirilmiş, RMS değeri hesaplanmıştır. Her iki tekniğin gürültü tesbitindeki etkinliği kıyaslanmıştır. RMS değerinin hesaplandığı, filtreleme işleminin gerçekleştiği yazılım için C kodları kullanılmıştır. Sistemin oluşturulması için osilaskop, sinyal jenaratörü ve TMS320C6711 işlemci içeren tümdevre kullanılmıştır. Sinyal jenaratöründen şebeke sinyali ile aynı frekansta sinyal alınmış ve sisteme giriş olarak uygulanmıştır. Kodların işlemciye aktarılması için Code Composer programı kullanılmıştır. Yine bu program sayesinde işlemci içerisinde yürütülen kodların simulasyonu sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar grafikler halinde kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a system designed and implemented that filters the noises and improves the power quality from the power signal coming from mains voltage. The sudden ups and downs at signals? magnitude are determined as noise that must be filtred. To control the ripples at mains voltage, RMS technique and digital filter are used. Spectrum analysis of the filter, done with the Matlab and the results are shown as grafics. Both of the techniques are compared of their efficiencies. The software used to calculate the RMS value and filtering, is C codes. To realize the system, a signal generator, a scope and a board that includes TMS320C6711 processor is used. The signal taken from signal generator is at the same frequency with the mains signal and applied to the system as input. Code composer was also used to load the codes to the processor. Simulation of the codes runnig in the processor made by code composer. The results are taken as grafics.