Çilek çeşitlerinin besin maddesi içeriklerine bakılarak beslenme düzeylerinin belirlenmesi
Detemination of nutrition contens of nutrient levels of strawberry varieties
- Tez No: 234202
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, çilek çeşitlerinin besin elementi içeriklerinin değişimini incelemek hedeflenmiştir. Bu amaçla farklı çilek çeşitlerinden yaprak besin elementi içerikleri ile meyve besin elementleri incelenmiştir. Daha sonra elde edilen bulgular ışığında, çeşitlere göre besin elementi ihtiyaçları belirlenerek, çeşitlere ait besleme programlarına ilişkin bir altyapı oluşturulmuştur.Bu amaçla aynı koşullarda yetişen Selva, Osmanlı, Yalova-15, Cavandish, Camarosa, Arnavutköy, çeşitleriyle bunların F1 ve F2 melezlerinden alınan yaprak ve meyve örneklerinden N, P, K, Ca, Mg, K, Fe, Cu, Zn ve Mn analizleri yapılmıştır.Yapılan analiz sonuçlarına göre en düşük N yaprak içeriği 76 F1 ve 846 F1 çeşitlerinde; en düşük P yaprak değerin ise 304 F1/2 çeşidinde; en düşük yaprak K içeriği Yalova 15, Camarosa, 417 F1/2, Kepenek çeşitlerinde; en düşük yaprak Mg ve Fe, 82 F1 çeşitlerinde; en düşük yaprak Cu içeriği 846 F1 çeşidinde; en düşük yaprak Zn içeriğinin Engin 101 çeşidinde; en düşük yaprak Mn içeriğinin Yalova 15 çeşidinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca en yüksek N yaprak içeriği Zuhal çeşidinde; en yüksek yaprak P içeriğinin Arnavutköy çeşidinde; en yüksek yaprak K içeriği 17 F1/2, Seascape çeşitlerinde; en yüksek yaprak Mg, Osmanlı çeşidinde; en yüksek yaprak Fe, 76 F1 ve 5F1 çeşitlerinde; en yüksek yaprak Cu içeriği, Arnavutköy çeşidinde; en yüksek yaprak Zn içeriğinin, Osmanlı çeşidinde; en yüksek yaprak Mn içeriğinin, 103 F1/2 çeşidinde olduğu görülmüştür.Çilek bitkisi mineral element düzeyinin, çalışmada elde edilen verilere göre her bir çilek çeşidinde farklı olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar çilek bitkisinin mineral beslenmesinde çeşit özelliklerine dikkat edilmesi ve ona göre beslenme programının hazırlanması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate strawberries? nutrition varieties. In order to identify the changes, nutrion values in leaves and fruits have been registered. Then these changes have been compared with the efficiency of strawberries. Based on the outcomes of this comparison, different strawberry requirements of nutrients have been identified. These values helped to establish the base for the nutrition program.In order to reach the above mentioned objectives, samples have been collected from leaves and fruits of Yalova-104, Selva, Osmanlı, Yalova-15, Chandler, Cavadish, Camarosa, Arnavutköy and their F1 and F2 hybrids, which were planted in the same condition . These samples have been analyzed to determine N, P, K, Ca, Mg, K, Fe, Cu, Zn and Mn.Based on the analysis, I have identified; the least N leaf value in 76 F1 and 846 F1 varieties, the least P leaf value in 304 F1/2 varieties, least K leaf value in Yalova 15, Camarosa, 417 F1/2 and Kepenek varieties, the least Zn leaf value in Engin 101 variety, the least Mn leaf value in Yalova 15 variety.Based on the same analysis, it have been identified; the most N leaf value Arnavutkoy variety, the most K leaf values in 17 F1/2 and Seascape varieties, the most Mg leaf values in Osmanlı variety, the most Fe leaf value in 76 F1 and 5F1 varieties, the most Cu leaf value in Arnavutköy variety, the most Zn leaf values in Osmanlı variety, the most Mn leaf value in 103 F1/2 variety.Results of this study showed that strawberry varieties have been affected from minerals at different levels. The outcome of this study suggests that strawberry nutrition programs should be arranged depends on different particular factors so the expected efficiency shall be obtained.