Bobin makinelerinin iplik tüylülüğü üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study on the effect of winding machines on yarn hairiness
  1. Tez No: 234205
  2. Yazar: AJDA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada ipliğin bobinleme işleminden sonraki tüylülük değişimi detaylı olarak incelenmiştir. Bobinleme işleminde tüylülüğe etki edebilecek parametreler değerlendirilerek; bobin makinelerinde, farklı sarım hızlarında bobinleme işlemi yapmak suretiyle bobinleme mekanizmasının ve sarım hızının tüylülüğe etkileri araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca ring iplik makinesinden çıkan kopsların farklı kısımları tüylülük dağılımı ve değişimi bakımından incelenmiştir. Farklı iki harmandan elde edilen kops ve bobinlerin H ve sh değerleri, Uster Tester 4 cihazında, S3 değerleri Zweigle G566 tüylülük ölçüm cihazında, mukavemet ve % kopma uzama değerleri ise Uster Tensojet test cihazında ölçülerek sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, yarn hairiness within a bobbin and hairiness change following winding process was determined. The effect of winding mechanisms and winding speeds were analysed together with the considerations of the effect of different parameters on hairiness in winding. Also, the upper, middle and inner parts of the bobbins obtained from ring spinning machine were tested for their yarn hairiness distribution along the bobbin itself and yarn hairiness variation. The test results of the yarns, which belong to two different fiber blends, and obtained from both ring spinning and winding process were analysed following testing the yarn samples for their (H) and (sh) values in Uster Tester 4, for (S3) values in Zweigle G 566 hairiness tester, and for their strength and % elongation values in Uster Tensojet tester.