Oyuncu ve yönetmen yetiştiren tiyatro bölümlerinde sahne tasarımı eğitimine çağdaş bir yaklaşım
A contemporary approach to the stage design education at the theater departments where actors and directors will be educated
  1. Tez No: 234243
  2. Yazar: SEVCAN AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Yükseköğretim programlarından, öğrencilere çağın gerektirdiğiyeterlikleri kazandırması beklenmektedir. Bu bağlamda;geleneksellesmis eğitim anlayısı ile eğitimin sürdürüldüğü tiyatrobölümlerinde, mevcut eğitim sistemi ile günümüz tiyatrosunungereksindiği oyuncu ve yönetmen niteliklerinin kazandırılması mümkünolmamaktadır. Eğitimin sınanması biçimindeki sahne uygulamalarının,profesyonel ve amatör sahne uygulamalarına rehber olmasıbeklenirken, Türkiye'de tam tersi bir isleyis yürümekte ve özelliklesınırlı bir çevrede deneysel uygulamalar ya da alternatif tiyatro yapangruplar varlık göstermektedirler. Günümüz tiyatrosunun oyuncu,seyirci, mekan ve tasarım öğelerinde farklılıklar getiren yeniyaklasımlarının, geleneksellesmis tiyatro eğitimine dayalı mevcut eğitimsistemimizde yer bulmaması ve dolayısıyla uzam göstergeleri gibiaktörün vücut dilinin de göstergesel öneminin arttığı çağdas tiyatroda,oyuncu ve yönetmen eğitiminin tasarımla birlikte düsünülmesigerekliliği tezin çıkıs noktasını olusturmustur.Arastırmanın kuramsal temeli, günümüz tiyatrosunda oyuncu veyönetmenin niteliklerinin belirlenmesi, dünyada oyunculuk veyönetmenlik eğitim uygulamalarının ve ders programlarınınincelenmesi, çağdas tiyatroda ve eğitimde sahne tasarımının önemi veislevinin ortaya konulması üzerine temellendirilmistir. Çalısmada,günümüz tiyatrosunda oyuncu ve yönetmenin nitelikleri belirlendiktensonra, sahne tasarımı eğitimine düsen rolün belirlenmesine, hemoyunculuk hem de yönetmenlik bölümlerinde sahne tasarımıderslerinin nasıl planlanması gerektiğinin ortaya konulmasına çalısılmısve çağdas bir model önerisi yapılmıstır.Ayrıca; tez çalısmasında, alan uzmanlarının görüslerindenyararlanılmıs ve öğrenci anketleri yapılmıstır. Hem alan uzmanlarınıngörüsleri hem de anket değerlendirmeleri bulgular ve yorumlarbölümünde ayrıstırılarak verilmeye çalısılmıs ancak, ekler bölümündebütün olarak yer verilmistir.Arastırmadan elde edilen nicel ve nitel bulgulara dayanarak eldeedilen sonuçlara göre, ülkemizde oyunculuk ve yönetmenlik eğitimiveren bölümlerde, günümüz tiyatrosunun gereksindiği oyuncu veyönetmen niteliklerinin kazandırılması için, eğitimin tasarımla birlikteele alınmasının, ders programlarında çağdas bir yaklasımla tasarımayönelik ders ve uygulamalara yer verilmelisinin bir gereklilik olduğuanlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays from the higher education is expected to provide thenecessary qualifications. However in our present education system itis not possible to get the qualifications needed for the actors anddirectors. Despite the expectation of the guidance in the stagepractices different applications have been occurred as a contrary.Mostly experimental or alternative groups have been showing theirpresence in the limited areas.Since it doesn?t take place on our present education system whichis based on traditional theater education of the new approaching of thecontemporary theater which brings differences on the actor, audience,space and design elements and therefore increasing of importance ofindicator of the body language of the actor in the contemporary theatersuch as the signs of space, the necessity of education of acting anddirecting should be thought with design are the starting points of thethesis.The theoritical base of the research is based on determiningqualifications for actor and director on the present theater as much assurveying educational programmes and study of plans of acting anddirecting departments in the world. It is also based on exposing thefunction and importance of stage design and stage design educationat the theater departments where actors and directors will beeducated. In the research, after determining of the qualifications ofactors and directors in the present theater, we have tried to define therole of the stage design education and to expose how stage designcourses should plan for acting and directing departments. Finally acontemporary model has been suggested.In addition to all, we made interviews with the professionals onthis subject to provide benefits and questionnaries have been madewith the candidate actors and directors. All the datas from theinterviews with the professionals and from the questionnarries havebeen evaluated seperately and these have been used the Results andDiscussions part of the research. They also have been placed inappendix as a whole.According to the results on the basis of quantitative andqualitative findings of research, it has been understood that it isnecesseary to consider education with the stage design for bringing toactor and director qualifications which are needed in the presenttheater, and giving place to stage design courses and its applicationson the study of plans at the theater departments where actors anddirectors will be educated.