Yumurta ağırlığının kuluçka sonuçlarına etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 643
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Araştırmada değişik yumurta ağırlıklarının kuluçka özel likleri üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemede İzmir'de özel bir kuluçka işletmesinde bir ticari hibritten üretilen kuluçkalık yumurtalar kullanılmıştır. Yumurtalar 57-60 g., 61-63 g., 64-66 g., 67-70 g, olmak üzere 4 ağırlık grubuna ayrılarak her gruba ait sonuçlar üç kuluçka döneminde incelenmiştir. Elde edilen bulgular 57 g. ile 70 g, arası yumurta ağırlığı nın kuluçka randımanı üzeri ne olumsuz bir etki göstermediği saptanmştır.Ayrıca, belirtilen sınırlar arasında çıkış ağırlığı, onuncu gün. ağırlığı- üzerine olumlu etki ettiği bulunmuştur;
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purnose of this study was, investigate the effects of egg weight on hatching results. The research was made in a ^private breeder company. The eggs which were produced by a trade hybrid are separated in four grades. Results of the groups which were ranged 57-60 g, 61-63 g, 64-66 g, 67-70 g. are investigated in three hatching period. According to research results, there was no effect of egg weight between 57 and 70 g. on the hatchability statisticaly and also there was a high correlation between egg weight and dayold chick weight and ten days old chick weight.