Zernek barajı ve yakın çevresinde antropojen faaliyetlerin reliefe etkisi
The relief effect of the activities of antropojen on Zernek barrage and its near environment
  1. Tez No: 234331
  2. Yazar: İSMAİL ALAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİB KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma alanı, Van Gölü'nün güneydoğusunda Güzelsu çayı üzerinde kurulmuş olan Zernek Barajı ve yakın çevresini kapsamaktadır. Van Gölü Havzası'nın ortaya çıkışı, Arap Plakası'nın Avrasya Plakası altına dalarak, aradaki okyanusu kapatması sonucu başlayan kıta-kıta çarpışmasından günümüze kadar uzanan jeolojik olaylarla ve Türkiye'nin tektonik evrimi ile yakından ilişkilidir. Sahanın temeli Paleozoik ve Mezozoik'e ait çeşitli kayaçlardan oluşmaktadır. Bu kayaçlar Paleozoik yaşındaki kristalen seri ile onun üzerinde diskordant olarak yer alan Alt Miosen yaşlı neritik kireçtaşı ile Alt Miosen-Oligosen yaşlı kumtaşı, kiltaşı yer almaktadır. Havzanın tabanında ise Kuaterner'e ait alüvyonlar yer almaktadır.Litolojik özelliklerin farklılığı, jeomorfolojik birimlere de yansımıştır. Sahanın bugünkü morfolojik görünümünün kazanılmasında genç tektonik hareketler ile akarsu aşındırması ile biriktirmesi etkili olmuştur.İnsanların bölgeye yerleşmesi ve zaman içerisinde nüfusun hızla artması ile araştırma alanındaki doğal ortam da bu durumdan etkilenmiştir. Başta bitki örtüsünün tahribi ve bunun sonucunda erozyonun ortaya çıkması gibi. Son olarak da baraj, yerleşme, sulama kanalları, karayolu, taş ve kum ocakları, enerji nakil hatları ile de relief etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation area contains Zernek Barrage and its close enviranment which was set on Güzelsu river, southeast of Van Lake. The appearing of Van Lake Basın is related to tectonic evolution of Turkey and geologic events thet the Arap tablet moves to Eurasia tablet and with closing to ocean between these two parts, the crash of two continents the region that lays to nowadays. The ground of region is becoming various Stones which is concerning to Paleozoik and Mezozoik. These stones with cristalen series which are at the age of Paleozoik and Underside Miosen being situated old neritik lime stone and Underside old Miosen- Oligosen sand stone and claystone in the bose of basin there is alluvium which is relating to Kuaterner.The difference of litologic features reflect to geomophologic units. Young techtonic movements, stream erade and save up became effective on the area that gaining todays morphologic apperance.The natural environment on investigation area was affected by settling of people and by the time of increasing the population. Such as, especially being destroyed the plant area and appearing the erosion as a result of this. Finally relief are affected by barrage, watering chanel, road, stone and sand stoves and energy transfer lines.