Zilan ve Tekler akarsu havzaları arası antropojen faaliyetlerin reliefe etkisi
The affects of human activities to the ground between Zilan and Tekler stream basins
  1. Tez No: 234330
  2. Yazar: HAKAN POLATER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİB KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma alanı, Van Gölü'nün kuzeyinde Zilan ve Tekler Dereleri havzaları arasını kapsamaktadır. Van Gölü Havzası'nın ortaya çıkışı, Arap Plakası'nın Avrasya Plakası altına dalarak, aradaki okyanusu kapatması sonucu başlayan kıta-kıta çarpışmasından günümüze kadar uzanan jeolojik olaylarla ve Türkiye'nin tektonik evrimi ile yakından ilişkilidir.Van Havzası Nemrut volkanından çıkan lavların etkisiyle Muş Havzası'ndan ayrılmıştır. Kuvaternerdeki yaşanan iklim değişmelerine de bağlı olarak göl durumuna gelmiştir.Sahanın temeli Miosen ve Pliosen'e ait çeşitli kayaçlardan oluşmaktadır. Özellikle Havzaların kuzeydoğusu ve kuzeybatısında bazalt formasyonları geniş yer kaplamaktadır. Havzaların güneyinde bilhassa güney batısında Kuaterner'e ait geniş bir alüvyon ova (Erciş Ovası) yer almaktadır.Litolojik özelliklerin farklılığı, jeomorfolojik birimlere de yansımıştır. Sahanın bugünkü morfolojik görünümünün kazanılmasında genç tektonik hareketler ile akarsu aşındırması ile biriktirmesi etkili olmuştur.İnsanların bölgeye eski tarihlerden itibaren yerleşmesi ve zaman içinde nüfusun hızla artması ile araştırma alanındaki doğal ortam da bu durumdan etkilenmiştir. Özellikle Erciş Ovası ve çevresinin yoğun tarım alanı olarak kullanılması, bitki örtüsünün tahribi ve bunun sonucunda erozyonun ortaya çıkması gibi. Son olarak da baraj, yerleşme, sulama kanalları, karayolu, taş ve kum ocakları, enerji nakil hatları ile de relief etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inquiry space includes between the brooks of Zilan and Tekler river basins where are in the noth of Van Lake. Appearance of Van Lake basin is concerned with the geological events which keep on today concerning Arabian plate?s lying down to the Eurasian plate where results in ending the middle ocean and launching continent to continent and Turkey?s tectonics evolution.The river basin of Van has been seperated from the river basin of Muş with the effects of melting stones coming from Nemrut Volcano. The river basin of Van has become a lake through the changes of climates too.The field of the ground has comprised from the various inorganic substance belonging to Main Miosen and Pliosen. Especially,basalt formations have a wide range in the northeast and northwest of the river basins.There takes a place of a wide alluvium plain (Erciş Plain) in the South of the basins ,particularly in the southwest belonging to Kuaterner.The differences of the qualities of Litology has reflected the units of Jeomorfology.Young tectonics; abrading and accumulating of the stream has become effective for morphological aspect of today.The settlement of the humans in the region begining from the old histories, the rapid population increases at the time and natural environment in investigation have been influenced from the state. Especially ,cultivating of Erciş Plain and close envoirnment for intense agricultural area,plant destruction and the appearance of erosion because of it etc.At last,barrage,settlement,sprinkles,highway,stone and sand sources,energy conveyance lines and relief have been influenced too.