8 numaralı Niğde Şer'iyye Sicili
8. Niğde Court Register
- Tez No: 234338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Niğde, tarihî açıdan önemli bir ilimizdir. Osmanlı Devletinin hakimiyetine girdikten sonra, Niğde'nin şehir hayatında hızlı bir canlanma meydana gelmiştir. İşte, bu canlanmayla birlikte Niğde'de şer'iyye sicil defterleri tutulmaya başlanmıştır.Şer'iyye sicil defterleri, Osmanlı Tarihi araştırmacıları için birinci dereceden öneme sahip kaynaklardır. Bunlar, kaydedildiği dönemdeki halkın sosyal, idarî, hukukî, iktisadî ve kültürel yapısı hakkında bilgi verir. Niğde Şer'iyye Sicil Defterleri sayesinde de, Niğde'nin toplumsal hayatını, kültürel ve ekonomik yapısını tespit etme imkânı buluyoruz.Çalışmamızın konusunu oluşturan 8 Numaralı Niğde Şer'iyye Sicil Defteri'nin 1-222 sayfaları arası, H. 1312 / M. 1894 yılı içerisindeki belgeleri kapsamaktadır.Tezimize, konu hakkında genel bir bilgi vermek amacıyla, giriş mahiyetindeki bölümümüzle başladık. Daha sonra Niğde'nin tarihi ve şer'iyye sicilleri hakkında bilgi verdik. Bunun devamında ise 8 Numaralı Niğde Şer'iyye Sicili'nin özelliklerini, fihristini ve transkripsiyonunu verdik. Tezimizin sonuç kısmında ise, 8 Numaralı Niğde Şer'iyye Sicili'nin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Buna göre, bu çalışma ile Niğde'nin H. 1312 / M. 1894 yıliçerisindeki sosyal, idarî, hukukî, iktisadî, kültürel,ekonomik, adlî yapısı ile müslüman-gayrımüslim ilişkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Niğde is an important city in terms of historical aspect. After being dominated by Ottoman Empire, there is an quick activation in the city life of Niğde. Thus; by this activation, şer'iyye registers being used in Niğde.Şer'iyye registers are the sources having the importance of fırst level ten researchers of Ottoman History. They give information about the social, administrative, legal, economic and cultural structures of the society in which they are mitten. And, we have the opportunity of proving the social life, cultural and economic structures of Niğde thanks to Niğde's Şer'iyye Registers.The betvveen 1-222 pages of 8. Niğde's Şer'iyye Register vvhich forms the subject of our study contains the documents of the year betvveen H. 1312 /B.C. 1894.We start to our thesis vvith the introduction part in order to giving a general information about the subject. Then, we give information about the history of Niğde and şer'iyye registers. Moreover, we give the features, index, transcription of 8. Niğde's Şer'iyye Register. And, in the conclusion part of our thesis a general evaluation of the . Niğde's Şer'iyye Register has made. Thus, by this study the social, administrative, legal, economic, cultural, judicial structures of Niğde betvveen the years of H. 1312/ B.C. 1894 and the relationships of moslems-nonmoslems are tried to prove.