Kur'an-ı Kerim açısından şifa-tedavi
Recovery and treatment according to Qur?ân
  1. Tez No: 234337
  2. Yazar: M. SAİD SARIMURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ele aldığımız konu iki bölümden oluşmakta olup, Kur'an-ı Kerim açısından maddi ve manevi şifayı içermektedir.Giriş bölümünde şifa ve tedavi kavramlarının sözlük ve terim anlamlarına yer verilmektedir.Birinci bölümde, Kur'an-ı Kerim'de maddi ve manevi şifa, Kur'an'ın koruyuculuk yönü, Kur'an'da bahsi geçen maddi şifa vesileleri, Kur'an'da adı geçen bazı besinler ve şifa yönleri konuları ele alınmaktadır.İkinci bölümde ise, hadislerde şifa kavramının nasıl yer aldığı, Resulullah(s.a.v.)'ın hastalıklara karşı hangi ilaçları tavsiye ettiği, hastalıklardan korunma yolları konuları yer almaktadır.Bir tıp ve ilaç kitabı olmayan ancak her alanda bize yol gösterdiği, bizi aydınlattığı gibi tıp alanında da bizi aydınlatan, bize bir takım öğüt ve telkinlerde bulunan Kur'an-ı Kerim`den ve Allah'ın Resûlü(s.a.v)'nün bu alandaki söz ve uygulamalarından mutlaka faydalanmamız gerektiği ve bunları günlük hayatımızda tatbik etmemiz gerektiği hususu, çalışmamızın ana temasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The topic which we take charge of consists of two chapter and for Kuran-ı Kerim it contains moral and spiritual recovery.In the entry chapter to allow the term and vocabulary means of recovery and cure concepts.In the first chapter: Moral and spiritual recovery in Kuran, Defender aspect of Kuran, the moral causes of Kuran which talks about, the foods which talks about in the Kuran and recovery aspects of Kuran topics take charge of.In the Second chapter: Opposed to illnesses which Resulallah (peace be upon him) recommended, the ways of defense to illnesses topics take charge of.Not to be a medicine book, but show us ways in all fields and illuminate us. As illuminate us, in the medicine field too, give us some advices Kuran-ı Kerim and The Ambassador of Allah says we must make us of profitable and in the daily life we must practice them. It forms of our work and basic theme.