Türkiye'de e-imza alanındaki hukuki düzenlemelerin ve kamu kurumlarında bazı e-imza uygulamalarının incelenmesi
An examination of the legal regulations in the field of e-signature and the practices of e-signature in particular public organizations in Turkey
  1. Tez No: 234359
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kamu kurumlarının sundukları hizmetlerde performans, kalite ve şeffaflığın arttırılması e-Devlet uygulamaları ile sağlanabilmektedir. e-İmza uygulaması da bunun bir parçasıdır. Elektronik İmza Kanunu ile Türk Telekomünikasyon Kurumu'na konuya ilişkin ikincil düzenlemeleri yapma ve denetleme yetkileri verilmiştir. İşte, bu tezin amacı, ?e-İmza'nın Türkiye'deki teknolojik ve hukuki altyapısı ile ekonomik, toplumsal ve kültürel boyutlarını ele alıp; kamu kurumlarındaki örnek uygulamaları incelemektir?. İnceleme sonucunda, bu konudaki düzenlemeler ve örnek uygulamaların e-İmza'dan beklenen faydalara ulaşmada başarılı olduğu konusunda genel bir yargıya varılmış; bu alandaki hukuki düzenleme eksiklikleri ve incelenen kamu kurumlarındaki uygulamalar sonucu ortaya çıkan ekonomik, toplumsal, kültürel ve teknolojik sorunlar açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase of performance, quality and transparency in services provided by public organizations are all ensured by the applications of e- government. Applications of e-signature are a part of e-government as well. The Turkish Telecommunication Institution is authorized by the e-Signature Law for making secondary level regulations and for supervision. Thus, the purpose of this thesis is ?to examine the technological and legal infrastructures and the economic, social and cultural dimensions of e-Signature and to review well-known practices in public organizations?. As a consequence of this review, a general judgment has been reached about the success of the regulations and practices in getting the benefits of e-Signature; the inadequacies in the legal arrangements in this field and the economic, social, cultural and technological problems occurred during the practices of public institutions, have been found.