Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde fiyat değişimlerinin refah etkisi
Welfare effect of price changes during the European Union accession period
- Tez No: 234367
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye 3 Ekim 2005 tarihinde Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlamıştır. Üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye'nin karşılaşacağı en zorlu müzakere başlıklarından biri de ?Tarım?dır. Bu çalışmanın amacı; üyelik süreci ve sonrasında ortaya çıkacak tarımsal fiyat değişikliklerinin refah etkilerinin tahmin edilmesidir. Gelire göre sıralı her % 20'lik gelir grubu için Slutsky telafi edici değişimi hesaplanarak elde edilen tahminlerin sonuçlarına göre Türkiye genelinde ortalama olarak kişi başına % 1.09'luk bir refah kaybı öngörülmektedir. Buna karşın, söz konusu fiyat artışlarının toplumun düşük gelirli kesimlerinde daha yüksek bir refah kaybına yol açacağı tahmin edilmiştir. Türkiye'nin günümüzdeki ekonomik ve sosyal konumunun sabit kaldığı varsayımı altında tahmin edilen tüketici refahındaki toplam kayıp yaklaşık olarak yıllık 2,8 milyar YTL'ye varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey started the full membership negotiations with the European Union in October 3, 2005. During the accession negotiations Turkey will have some of the major difficulties in the ?Agriculture? negotiations. Aim of this work is to estimate welfare effects of agricultural price changes that will occur during and after the accession period. According to the results of the estimations which were made by using Slutsky compensating variation computed for each quintile ordered by income, on average Turkish consumers experience a welfare loss of 1.09 % per capita in general. However, it is estimated that price changes will cause a higher welfare loss for low-income groups. Total annual welfare loss of consumers is estimated to be about 2,8 billion YTL holding economic and social situation in Turkey constant.