1150 C derecede gözeneksiz bünye araştırması doğrultusunda özgün seramik uygulamalar
Original ceramics applications in accordance with nonporous structure research in 1150 c degree
- Tez No: 234372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TERVİEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
?1150 C Derecede Gözeneksiz Bünye Araştırması Doğrultusunda Özgün Seramik Uygulamalar? başlıklı Sanatta Yeterlik Sanat Eseri Çalışması Raporuüç bölümden oluşmaktadır.Bilimsel Araştırma Süreci başlıklı birinci bölümde, gözenekli ve gözeneksiz seramik bünyeler tanımlanmış, bu bünyelerin özellikleri anlatılmış ve bu özellikleri taşıyan bünye türlerine değinilmiştir. Gözeneksiz ( sinter) bünye hazırlamada kullanılan hammaddeler tanıtılmıştır. Birinci bölümde ayrıca gözenekli ve gözeneksiz bünye denemeleri ve sonuçları kapsamlı olarak belirtilmiştir.İkinci bölüm; bu araştırmanın temelini oluşturan gözeneksiz (sinter) bünyelerin sanatsal açıdan nasıl bir değer oluşturduğunun anlatılması, dünyada ve Türkiye'de bu bünyeleri kullanarak seramik üreten sanatçıların eserlerinden seçilmiş örneklerden oluşturulmuştur. Böylece gözeneksiz (sinter) bünye ile yapılan eserlerin özellikleri vurgulanmaya çalışılmıştır.Bu çalışmanın üçüncü bölümü Sanatsal Uygulama Sürecini kapsamaktadır. Teorik ve denemelerle tamamlanan süreç tamamen öznel olarak ele alınan kapı, kilit ve anahtar gibi nesneler gizlilik, kapalılık, korunma, açma, açıklık, ferahlama, özgürlük duygusunu vurgulayan temayı da içerecek şekilde gözeneksiz (sinter) bünyeler ile sanatsal anlatıma dönüştürülmeye çalışılmıştır. Bu anlatımı kuvvetlendirecek renk, doku, ışık öğelerinin yanı sıra üç boyutlu ve iki boyutlu yüzeyler kullanılarak 15 ayrı çalışma gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak; bu konu üzerinde yapılan literatür taraması ve denemeler ışığında özgün, öznel, gözeneksiz bünye ile yapılmış uygulamalar ortaya konulmuş, bu rapor ile de çalışma sonuçlandırılmıştır.Anahtar SözcüklerSinter, Seramik Bünye, Kil, Poroz.
Özet (Çeviri)
The Report of Proficiency in Art Prepared Pertaining to the Artwork which is titled as ?Original Ceramics Applications in Accordance With Nonporous (Sinter) Structure Research in 1150 °C? is formed by three parts.In the first part titled as Process of Scientific Research, the porous and non porous ceramics structures are determined, the characteristics of these structures are explained and kinds of such structures carrying these characteristics are mentioned. Raw materials that are used in the preparation of nonporous (sinter) structure are introduced. Besides, in this first part porpus and nonporous structure assays and their results are denoted in depth.The second part is formed by the explaination of how much value that these nonporous (sinter) structures which constitutes the basis of this research can form, and by the chosen examples of the artworks of artists who Produces ceramics by using these structures in the world and Turkiye. Thus, the features of the artworks that are produced by nonporous (sinter) structure are attempted to be highlighted.The third part of this work encloses the Artistic Application Process. The process which is completed by theory and assay are tried to be transformed into an artistic expression with nonporous (sinter) structures such as door, lock and key which are handled completely subjective including the themes of privacy, obscurity, protection, disclosure, openness, relief, and freedom. Together with the usage of color, texture, light elements, 15 different works are performed by using three dimentional and two dimentional structures.As a result, in light of literature researches and assays on this subject , original, subjective applications done by nonporous structure are displayed, and with this report, the work is eventuated.Key WordsNonporous (Sinter), Ceramics Structure, Clay, Porosis.