Enflasyon hedeflemesi ve döviz kuru-enflasyon arasındaki geçişkenlik: Türkiye örneği
Inflation targeting and exchange rate pass-through: The case of Turkey
- Tez No: 234373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Global etkenlerin yurtiçi fiyatlar üzerinde etkili olduğu en temel mekanizmalardan biri döviz kurlarıdır. Bu nedenle döviz kuru geçişkenliği kavramı, özellikle enflasyon hedeflemesi stratejisini benimseyen ülkeler için kritik öneme sahip bir unsur haline gelmiştir. Bu çalışma döviz kuru geçişkenliğinin derecesinin, enflasyon oranının büyüklüğünün kendisine bağlı olup olmadığını Türkiye örneği için ampirik olarak test etmektedir. Bunu yapmak için, K-ortalama kümeleme algoritması kullanılarak enflasyon oranı serisi düşük, orta ve yüksek olarak gruplanmıştır. Bu yöntem ARDL modelle birleştirildiğinde enflasyonun düşük (yüksek) olduğu dönemlerde döviz kuru geçişkenliğinin de düşük (yüksek) olduğu ve enflasyon hedeflemesine geçişle birlikte döviz kuru geçişkenliğinin ciddi biçimde azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the major mechanisms through which global factors affect domestic prices is the exchange rates. This is why the concept of exchange rate pass-through (ERPT) has become the utmost importance particularly for the countries adopting inflation targeting strategy. This study empirically tests whether the degree of ERPT depends on the magnitude of inflation rate itself for the case of Turkey. To this end, we group inflation rate series into low, medium and high inflation states, using a K-means clustering algorithm. Incorporating this into an ARDL model, we find that ERPT gets lower (higher) in low (high) inflationary states of the economy and declines dramatically with the introduction of inflation targeting strategy.