Kimlik'in modern inşâı, kimlik politikaları ve Türkiye'de kimlik tartışmaları
Modern construction of ?identity?, identity politics and discussions of identity in Turkey
- Tez No: 234546
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Herkes hayatının belli safhalarında kendine dönerek ?Ben kimim?? diye sormuştur. Kendimizle baş başa kaldığımız bu anlar, genellikle kişisel (ya da sosyal) problemlerin bir ?kriz?le kendini açığa vurduğu anlardır. Her ?kim? tarafından sorulursa sorulsun, soru dile gelişini, geleneksel aidiyet biçimlerinin çözülmesine bağlı olarak ortaya çıkan sosyal bölünmüşlüğe ve toplumun farklı kompartımanları arasındaki çatışmalara borçludur. Sosyal bölünmüşlük ve çatışmanın modern toplumun asli vasıfları arasındaki merkeziliğini dikkate aldığımızda, ?ben kimim?? sorusunun ve münhasıran ?kimlik? meselesinin neden hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer aldığını anlamak kolaylaşır.Bu çalışmada, ?kimlik? meselesinin sosyal teorinin temel tartışma nesnelerinden biri hâline gelişine neden olan tarihî/sosyal gelişmeleri ve ?kimlik?in kimliğini (nasıl inşâ edildiğini, inşâının fâillerini, daha iyi ve doğru bir hayata kapı aralayabilme potansiyelini) çözümlemeye çalıştım. Bu amaçla, Freud, Piaget, Erikson, Kohlberg, Mead, Goffman, Husserl, Schutz ve Habermas'ın birey ve toplum arasındaki ilişkileri konu edinen çalışmalarını birbirleri ile mukayese ederek ele aldım. Ayrıca, ?kimlik?in sadece bireysel bir mesele olarak ele alınmasının yol açacağı çelişkilerden kaçınmak adına, son bölümde, ?kimlik?in kolektif inşâını, ulus-devlet/piyasa ve ?yeni sosyal hareketler? arasındaki gerilimli ilişkiden yola çıkarak tartıştım.
Özet (Çeviri)
In a certain period of his life everyone has probably turned to himself and asked ?Who am I??. These moments, when we are all by ourselves, are those at which usually personal (or social) problems reveal themselves through a crisis. The question, no matter who asks it, owes its expression to social fragmentation emerging as a result of the dissolution of traditional forms of belonging, and to conflicts between different parts of the society. Considering the centrality of social fragmentation and conflict among major qualities of modern society, it is easier to understand why the question of ?who am I?? and especially the issue of ?identity? have an indispensible place in our lives.In this study, I have attempted to examine the historical/social developments that have caused the issue of ?identity? to be one of the fundamental discussion objects, and the identity of ?identity? (how it is constructed, the actors of its construction, and its potential to show the way towards a better and more true life). With this aim in mind, I reviewed Freud, Piaget, Erikson, Kohlberg, Mead, Goffman, Husserl, Schutz and Habermas?s works on the relationship between the individual and the society in a comparative manner. Besides, in order to avoid any bias that could be caused by an examination of ?identity? as merely an individual issue, in the last section, I have discussed the collective construction of ?identity?, based on the tense relationship between nation-state/market and ?new social movements?.