Gençliğin kültür ve değerleri: Türk ve Arnavut gençliğinin karşılaştırmalı araştırması
Culture and values of youth. a comperative study of Albanian and Turkish youth
  1. Tez No: 234568
  2. Yazar: MATİLDA LİKAJ
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Selçuk Üniversitesi'nde, Arnavutlukta ise Tirana Üniversitesi'nde okuyan gençler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın örneklemi, 830 üniversite öğrencisidir.Değerler ile kültür arasında vazgeçilmez bir ilişki söz konusudur. Değerler, kültür içinde şekillendiklerinden, bir kültürü daha iyi anlamak için değerlerin ölçülmesi gerekli ve anlamlı olmaktadır.Bu çalışmada, küreselleşmenin de etkisiyle hızlı değişim geçirmekte olan iki farklı kültürün gençleri arasındaki ortak ve farklı yönleri ile değerler, sosyal kurumlar ve kültürel yaşamın analizi yapılmaktadır.Türk toplumu yaklaşık kırk yıldır modernleşme açısından hızlı bir değişim geçirmektedir. Arnavut toplumu ise yirmi yıldır aynı süreci yaşamaktadır. Türkiye ve Arnavutluk, bugün farklı devletler olarak dünya haritasında yer almakla beraber, ortak tarihsel kökleri ve yüzyıllardır devam eden toplumsal ilişkileri sebebi ile böyle bir karşılaştırmalı araştırmanın konusu olarak seçilmiştir.Sonuç olarak Türk ve Arnavut gençlerinin arasında belirgin farklar bulunmaktadır. Türk gençlerinin en çok önemsedikleri değerler, toplumsal ve dini değerler olurken, Arnavut gençlerinin en çok önemsedikleri değerlerin bireysel ve geleneksel değerler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the data of the application researches in Albania in Tirana and Turkey in Konya cities. The polls were applied on 830 Albanian and Turkish students which are studying on the Universities of Tirana and Selcuk.In all society?s structure if defined that between culture and values is a strong relationship, because the root of values is culture. This is a strongly reason to say that, to understand the culture and its system must be a well knowledge of values.Till last century, more that five hundred years Turkish culture influenced on the Albanian culture. From the analyses of this research, I have tried to explore how the Albanian and Turkish youth pay heed to some existing social values which play important functions in those societies and the commons and differentiations of the given importance to the values.In the end of this study, it is found out that the participation of Albanian youth to modern individual and traditional values is high, but Turkish youth is more adopted to the religion by the young people seems to be higher than the adoption of religious and social values. The adoption of these values differs according to the different societies that they are grown to.