Belediyelerde tahakkuk esaslı muhasebe sistemi ve analitik bütçe: Bir uygulama
Accrual accounting systems and analytic budget in manicipality: An application
- Tez No: 234569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kamu mali yönetimin temel öğelerinden en önemlileri bütçe ve devlet muhasebesidir. Ancak son döneme kadar bütçenin önemi üzerinde daha fazla durulmuş, devlet muhasebesi ikinci plana atılmıştır. Bütçe ve devlet muhasebesi arasındaki koordinasyon sağlanamamıştır.Türkiye'de de uygulanan program bütçe sisteminin en önemli ve kaçınılmaz bir parçası olan maliyet analizleri devlet muhasebesine yeterince önem verilmemesi nedeniyle tam ve etkin bir şekilde uygulanamamıştır. Mevcut program bütçe ve muhasebesi sadece devletin gelir ve giderlerini kayıtlara geçirmekte, devletin malvarlığı ve borçları konusunda ilgililere yeterli bilgi sunamamıştır. Bu olumsuzlukları gidermek için Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ve Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Analitik Bütçe Sınıflandırması ve Tahakkuk Esaslı Devlet Muhasebesi uygulaması başlatılmıştır.Yüksek lisans tezi olarak yaptığım çalışmada son dönemde Türkiye'de uygulanan analitik bütçe sınıflandırma sistemi ile tahakkuk esaslı devlet muhasebe sisteminin nitelikleri, uygulanması ve etkinliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Budget and state accountancy are among the most important elements of Public financial management. However, until lately state budget has been given priority and state accountancy has been given minor importance. The coordination between budget and state accountancy could not have been achieved.Cost analysis, as the most important and inevitable part of the budget system applied in Turkey has not been used effectively due to the lack of importance given to the state accountancy. The available program budget and accountancy only recorded the income and expenses of the government but could not present any explanation on assets and debts of the government. In order to avoid this negativity as a result of the studies conducted by General Directorate of Budget and Fiscal Control and General Directorate of Public Accounts the implication of Analytical Budget Classification and State Accounting based on Realization have been started.In this study, master thesis, the principles and applications of analytical budget classification and state accounting based on realization system have been dealt with.