An Investigation on vernacular architecture and aproposal for a new neighbourhood unit in Gaziantep
Geleneksel mimari üzerine bir inceleme ve Gaziantep için yeni bir proje önerisi
  1. Tez No: 23457
  2. Yazar: AYŞENUR ONAT(TÜFEKÇİ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VACİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ö z GELENEKSEL MİMARİ ÜZERİNE BİR İNCELEME VE GAZİANTEP İÇİN YENİ BİR PROJE ÖNERİSİ ONAT (Tüfekçi), Ayşenur Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Anabilim Dalı Tez yöneticisi : Prof.Dr.Vacit İMAMOĞLU Haziran, 1992, 212 sayfa Bu çalışmanın amacı, Gaziantep ve çevresindeki geleneksel konutların, insan gereksinim ve ilgilerine en iyi şekilde cevap veren mekansal boyutlar ve kalite, malzeme kullanımı ve detay konusundaki başarısını anlamak ve değerlendirmeye çalışmaktır. Modern Gaziantep halkının ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşam çevrelerinin tasarlanmasında geleneksel yapı ve yapı gruplarından çıkarılacak bugün için de geçerli olan değerler araştırılmıştır. Bu değerlerin yöre halkının manevi ve fonksiyonel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabileceği ümit edilmektedir. Böylece geçmişe ilişkin zengin kültürel değerler yeniden ortaya çıkarılacak, günümüz ve gelecek nesiller için daha mutlu edici fiziksel ve psikolojik çevreler oluşturulacaktır. mTez araştırması yedi ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin tanıtımı yer alır. İkinci bölümde, konut sorunu genel ve toplumsal ölçekte tanımlanmaktadır.. Ayrıca konut planlamasında temel tasarım prensipleri ve. kavramları ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, konut tasarımına etken geleneksel konut çevreleri genelde ele alınmış ve özelde Gaziantep örneği sunulmuştur. Dördüncü bölümde Gaziantep bölgesi demografik sosyal ve kültürel boyutları ile tanıtılmıştır. Beşinci bölüm Gaziantep'deki geleneksel mimari örneklerine ilişkin değerlendirmelerden oluşmaktadır. Altıncı bölüm Gaziantep için yeni bir proje önerisi içerir. Yedinci bölümde tez araştırması sonuç ve öneriler ile tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Geleneksel mimari, geleneksel mimariden çıkarılan patternler, mekansal Soyutlandırma, mikro klimatîk elemanlar, manevi ve fonksiyonel insan ihtiyaçları, temel tasarım prensipleri. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 601.01.01 601.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON VERNACULAR ARCHITECTURE AND A PROPOSAL FOR A NEW NEIGHBOURHOOD UNIT IN GAZİANTEP ONAT (TÜFEKÇİ), Ayşenur M. Arch. in Design, Architecture Supervisor : Prof.Dr.Vacit İmamoğlu June, 1992, 212 pages The purpose of this study is to understand the nature of Gaziantep vernacular houses in meeting general human needs and interests, spatial dimensioning, usage of material, detailing and spatial qualities. The lessons learned from the vernacular buildings and neighbourhoods were investigated to design environments that may meet the requirements of a modern Gaziantep society. It is hoped that this will satisfy both the spiritual and functional needs of local people. This may reoffer rich cultural values of the past and provide physically and psychologically satisfactory houses for present and future generations.This thesis research includes seven parts. The first chapter explains the scope and nature of the research. The second chapter discusses housing need and shortage and also basic design principles and concepts in housing in general. In the third chapter, vernacular environment is investigated in general and the example of Gaziantep is presented. In the fourth chapter, demographical social and cultural dimensions of Gaziantep region are introduced. The fifth chapter summarizes the evaluations of Gaziantep vernacular examples. The sixth chapter gives the program and explains the proposed housing project for Gaziantep. The final chapter concludes the findings and proposals. Keywords : Vernacular architecture, patterns derived from vernacular, spatial dimensioning, microclimatic elements, spiritual and functional human needs, basic design principles. Science Code : 601.01.01 : 601.01.02 n