Necip Mahfuz'un Hammaratu'l-Kittil Esved adlı eserinin incelenmesi
The study on the work of Naguib Mahfouz titled the Pub Of The Black Cat
  1. Tez No: 234585
  2. Yazar: İSMAİL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÂZIM ÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde 1988 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü alan Modern Arap Edebiyatının en önemli isimlerinden Necip Mahfuz ve Hammaratu'l-Kıttil Esved (Kara Kedi Meyhanesi) adlı eseri incelendi.Giriş bölümünde Modern Mısır Hikâyeciliği hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde Necip Mahfuz ve bütün eserleri ikinci bölümde ise kısa hikâye koleksiyonlarından biri olan Hammaratu'l-Kıttil Esved adlı eseri incelendi. Eser, on dokuz kısa hikâyeden oluşmaktadır. Bu hikâyelerden her birinin önce özeti verildi, sonra da tahlilleri yapıldı. Olayın geçtiği zaman ve mekân, kahramanların ruhi ve fiziksel özellikleri, yazarın vermek istediği mesajın ne olduğu irdelendi. 11 Aralık 1911'de el-Cemaliyye semtinde dünyaya gelen yazar ilk çocukluk yıllarını bu semtte geçirmiştir. İçinde yaşadığı toplumu yakından gözlemleyen yazar, birçok hikâyesinde olduğu gibi bu hikâyelerinde de, mahalleleri ve orada yaşanan olayları konu edinmektedir. Bu hikâyelerden 1940 ve 1950'li yılların Mısır toplumsal hayatı hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Öyle ki her hikâyede mahallede yaşayan insanların her yönüyle hayatları söz konusudur. Anlamsız kavgalar, esrarengiz ölümler vardır. Zalimler vardır, intikam duygusuyla yanıp tutuşan mazlumlar vardır. Yine meyhane âleminde yaşanan olaylar vardır. Fasih bir dille yazılan bütün bu hikâyeler de toplumsal yaşam en ince ayrıntılarına kadar çok ustaca verilmiştir. Öyle ki kişi okuduğu her hikâyede sanki yaşanan bir olayın canlı tanığıymış gibi bir duyguya kapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Naguib Mahfouz, who is holder the Nobel Prize in Literature and one of the prominent persons of the Modern Arabic Literature, and his work titled Hammarat al-Kitt al-Aswad (The Pub of the Black Cat).In the Introduction, it is studied the Modern Egyptian Story-writing. In the Chapter I it is examined the life of Naguib Mahfouz and his works, and in the Chapter II it is studied his work, Hammarat al-Kitt al-Aswad, which is one of his short story collections. The work consists of nineteen short stories. Each of these stories are summarized briefly at first, and then analyzed. It is explored the time and the place of the event, the characteristics of the actors/ actresses, and what the message of which the author means. Born in 1911, December 11th, in al-Jamaaliyyah, the author lived in the same district during his childhood. As it was in his many stories, the author, observing the society he lived in, dealt with the districts and the events happened there, too, in these stories. It is possible to get information about the social life of the Egyptians of the 1940s and the 1950s from these stories. That, in every story, is told about the life in every aspect of the people living in the district. There are meaningless quarrels and mysterious deaths. There are tyrants, and oppressed people having a burning desire to get revenge. And more, are there happenings experienced in a pub setting. In all these stories written in an eloquent language it has been very skillfully told with details and subtleties, in a way that someone feels that, as if, he or she were a living witness of an event existed in every story he had read.