Hayat bilgisi dersi öğretim programı pilot uygulaması ile ilgili öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of teachers? opinions about social studies course instruction curriculum draft in pilot areas
- Tez No: 234642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM BABADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de yenilenen yeni ilköğretim dersprogramlarından Pilot Uygulamadaki Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'na yönelik öğretmen görüşlerinin neler olduğunun belirlenmesiamaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini; 2005-2006 eğitim öğretim yılında 9 pilot ildeki,120 pilot ilköğretim okulunda görev yapan toplam 1707 sınıf öğretmenioluşturmaktadır. Bu evren içerisinde seçilen Ankara ilinden 21 pilot ilköğretimokulu ile bu okullarda görev yapan toplam 133 sınıf öğretmeni (1,2 ve 3.sınıföğretmenleri ) çalışma grubu olarak alınmıştır.Araştırmada bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket,literatürden yararlanarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilenanket iki bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde kişisel bilgiformu; ikinci bölümünde ise programın hedef, içerik, süreç, ölçmedeğerlendirmeve uygulamadaki program ile pilot uygulamadaki programınkarşılaştırılmasına yönelik açık uçlu sorular yer almaktadır.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Pilotuygulamadaki Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programının boyutlarına yöneliköğretmen görüşlerinin değerlendirme sonuçları aritmetik ortalama ve standartsapma yöntemleri ile değerlendirilirken seçilen bazı değişkenlerin programınetkililiğinde önemli olup olmadığının belirlenmesi de araştırmanın alt amaçlarıarasında yer almaktadır.İlk dört alt amacın betimsel istatistikleri yapılarak yüzde, frekans veortalamaları alınmıştır. Beşinci alt amaç için betimsel analiz; altı ve yedinci altamaçlar için ise tek yönlü varyans analizi ANOVA yapılmıştır.Bu araştırma bulgularından elde edilen sonuç, pilot uygulamadakiHayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı'nı uygulayan öğretmenlerin programayönelik olumlu görüş bildirdiklerini göstermiştir. Araştırmaya katılanöğretmenler Pilot Uygulamadaki Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı' nınuygulamadaki programa göre hedef, içerik, süreç ve ölçme-değerlendirmeboyutlarında öğrencilerin öğrenmelerini kolaylaştırdığını ve kalıcı öğrenmesağladığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determine how and what level the teacherviews about social studies lesson teaching programme draft in elementaryschools lesson programme that is renewed in Turkey.The area of the study consist of 1707 teachers that work at 120 pilotschools in 9 pilot cities. The samples are taken from total 153 teachers (1, 2,3 grade) of 21 pilot school in Ankara.As a collection of information tool it is used a questionnaire. Thequestionnaire is developed by the researcher by the help of the literature.The questionnaire consists of two parts. In the first part of the questionnaire,personal information form and in the second part of it, the aim, the context,the period, the assessment evaluation of the programme and the open endquestions about the comparison of the draft programme and the usingprogramme are taken.The obtained data is analyzed in SPSS programme. The evaluationresults of teachers? views about social studies teaching programme draft areevaluated by the help of arithmetic average and standard deviation andwhether some variables are important or not in the efficiency of theprogramme while sub aims of the study are thought.The percentage frequency and average of the first four sub aims arecalculated and their descriptional statistics is done. For the fifth sub aimdescriptional analysis is done. To the sixth and seventh sub aims one-wayvariance ANOVA analysis is performed. The findings of the study indicatedthat teachers have positive thoughts about social studies teachingprogramme draft. The subjects of the study emphasized that this draftcurriculum?s aim, context, period, assessment and evaluation dimensionshelp students learn easily and it makes permanent learning when itcompared with the using programme.