Çocuk televizyonlarının eğitme ve eğlendirme özelliklerinin çocuğun gelişimine etkisi Digitürk Baby TV
The effect of educative and entertaining features of childrens tv channels on the development of children (Digitürk Baby TV case)
  1. Tez No: 234702
  2. Yazar: SANİYE ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASRET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çocuk Televizyonlarının Eğitme ve Eğlendirme Özelliklerinin Çocuğun Gelişimine Etkisi Digitürk Baby TV ÖrneğiKitle iletişim araçları çğvremizi toplumu ve hatta dünyayı birçok konuda şekillendiren, yol gösteren bir özelliğe sahiptir.Kitle iletişim araçlarıyla verilen iletilerden en çok yararlanan gruplardan biri çocuklardır. bu araçlar içerisinde en akti rolü oynayan ise televizyondur. Çocuklara yönelik televizyon programlarının yanı sıra artık çocuk televiyon kanallarının yayın hayatına başladığını görmekteyiz.Bu çalışmada ilk olarak televizyon ve çocuk ilişkisi üzerinde durulacaktır. ikinci olarak ise çocğun gelişim süreci ve iletşimsel konumuna değinilecektir. Çocuk televizyon kanallarının eğitme ve eğlendirme özelliklerinin de sorgulandığı çalışma kapsamında televizyonun eğitimde kullanılabilecek bir araç olup olmadğı sorusuna cevap aranacaktır. Çalışma sonunda ise Babay TVnin yayını bir hafta süreyle izlenecek, önceden belirlenen kriterler doğrultusunda yayın içeriği analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The effect of Educative and Entertaining Features of Childrens TV Channels on the Development of Children (Digitürk Baby TV case)Mass media have the characteristic to shape our environment, society and even the world, paving the way for them. One of the groups that make the most use of the messages transmitted via mass media is children. Among these media, the most active role is played by television. We see that, apart from television programs directed towards children, television channels exclusively for children are launched.At this stage, first the relation between television and the child will be examined. Secondly, the developmental process of the child and his/her communicational status will be dealt with. Within the context in which the educative and entertaining characteristics of television channels for children are also inquired, we will seek the answer to the question whether television is a tool to be used in educating the child. In the final stage of the survey, the broadcast of Baby TV channel will be watched for a week and the content of the broadcast will be analyzed according to the pre-determined criteria.