Numerical study of boundary conditions for flow fields with parous boundaries
Sınırları geçirgen akım alanlarında sınır şartlarnın sayısal çözümle incelenmesi
  1. Tez No: 23476
  2. Yazar: SEKİNE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada sınırlan geçirgen akım alanlarında sınır şartlan sayısal çözümle incelenmiştir. Geçirgen bir ortam içindeki ve bir yüzeyi üzerindeki akım alanlarının etkileşimi analiz edilmiştir. Geçirgen ve geçirgen olmayan sınırlarda sayısal çözüm ve deneysel çalışmalardan elde edilen akım parametreleri karşılaştırılmıştır. Bir yanı simetrik bir dalga şeklinde ve geçirgen olmayan diğer yanı ise düz ve geçirgen olan iki boyutlu bir akım alanı üzerinde çalışılmıştır. Akım denklemleri bir türbülans modeli eşliğinde sayısal olarak çözülmüştür. Yüzey pürüzlülük etkileri ve geçirgen yüzeydeki kayma (slip) hızları dikkate alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Geçirgen sınır, sınır şartları, kayma hızları Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.02.01 iv
Özet (Çeviri)
In this study numerical analysis of boundary conditions for flow fields with porous boundaries Is performed. Interaction between the flow fields above and Inside of a porous medium is analysed. Flow quantities obtained by numerical and experimental studies on porous and Impervious boundaries are compared. A two dimensional flow field formed by a symmetrical solid ripple on one side and a flat porous boundary on the opposite side is considered. Governing equations together with a turbulence model are solved numerically. Surface roughness effects and slip velocities due to porosity are considered. Keywords : Permeable boundary, boundary conditions, slip velocities Science Code : 624.02.01 iii