Isolation and immobilization of NADH-cytochrome b5 reductase from rabbit liver
Tavşan karaciğerlerinden NADH-sitokrom b5 redüktaz enziminin izolasyonu ve immobilizasyonu
  1. Tez No: 23477
  2. Yazar: ÖZLEM ESEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAL AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
NADH-sitokrom b5 redüktaz (EC 1.6.2.2) enzimi tavşan karaciğer mikrozomlarından izole edilmiştir. Daha sonra bu enzim krom (III) asetat, krom (Di) sülfat ve potasyum krom (IH) sülfat kullanılarak kimyasal çapraz bağlama yöntemi ile fotoğrafik jelatin içine immobilize edilmiştir. Hazırlanan film striplerinin enzim sızıntısı kontrolleri fosfat tamponu (0.1 M, pH 7.5) ile yıkanarak yapılmıştır. Bağlanmamış enzim miktarı yıkama çözeltisindeki enzim aktivitesinin spektrofotometrik yöntemle tayin edilmesiyle bulunmuştur. Çapraz bağlayıcı, jelatin ve enzim konsantrasyonunun enzimatik aktivite üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Serbest ve immobilize edilmiş NADH-sitokrom b5 redüktaz enzimi için substrat konsantrasyonu, kofaktör konsantrasyonu, pH, sıcaklık ve saklama şartları optimize edilmiştir. Sürekli kullanımın ve dinlendirmenin immobilize edilmiş enzim aktivitesi üzerine etkileri saptanmıştır. Mekanikkararlılık ve sızıntının jelatin ve çapraz bağlayıcı konsantrasyonlarına bağımlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca immobilize edilmiş NADH-sitokrom b5 redüktaz enziminin ısıya karşı serbest redüktaz enzimine göre daha kararlı ve dirençli olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Immobilize edilmiş NADH - sitokrom b5 redüktaz, fotografîk jelatin, krom (IH) asetat ile çapraz bağlama. Bilim Dalı Kodlan : 401.01.05, 405.05.01, 101.04.01 vı
Özet (Çeviri)
NADH - cytochrome b5 reductase (EC 1.6.2.2) was isolated from rabbit liver microsomes. This enzyme was immobilized into photographic gelatin by chemical cross linking with chromium (III) acetate, chromium (1H) sulfate and potassium chromium (III) sulfate. Leakage from immobilized film strips were controlled by washing with phosphate buffer (0.1 M, pH 7.5) and the activities of the enzyme were measured spectrophotometrically to determine the amount of unbounded enzyme. The effect of cross linker, gelatin and enzyme concentrations on immobilized enzyme activity were studied with washed film strips. The optimum conditions for substrate concentration, cofactor concentration, pH, temperature and storage conditions of free and immobilized NADH - cytochrome b5 reductase were determined. The effect of resting and the meffect of continuous use on the activity of immobilized film strips were also investigated. Mechanical stability and leakage were found to be functions of gelatin and cross linker concentrations. The immobilized NADH - cytochrome b5 reductase was also found to be more stable and resistant to heat treatment than free reductase. Keywords : Immobilized NADH - cytochrome b5 reductase, photographic gelatin, chromium (HI) acetate cross linking. Science Codes : 401.01.05, 405.05.01, 101.04.01 IV