Ümmü Eymen hayatı ve şahsiyeti
Umm Ayman her life and personlity
  1. Tez No: 234863
  2. Yazar: AYŞEGÜL DADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'e dadısı olan Ümmü Eymen'in hayatı ve şahsiyeti ele alınmıştır. Ümmü Eymen'in gerçek adı Bereke'dir. Ümmü Eymen başlangıçta Hz. Peygamber'in babası olan Abdullah b. Abdulmuttalib'e hizmet etmiş olan Habeşistanlı bir köledir. Abdullah'ın ölümünden sonra Hz. Peygamber'in Hz. Hatice ile evliliğinden sonra azat edilinceye kadar bizzat Hz. Peygamber'e hizmet etmiş ve onun bakımıyla uğraşmıştır. Bu gelişmeden sonra Medineli bir kabile olan Hazrec'e mensub biriyle, Ubeyd b. Zeyd ile evlenmiş ve bu evlilikten Eymen adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Bu oğluna nisbetle kendisine Eymen'in annesi anlamına gelen Ümmü Eymen künyesi verilmiştir. Kocasının ölümünden sonra ikinci bir evlilik daha yapmıştır. İkinci evliliğini yine kendisi gibi Hz. Peygamber'in azatlı bir kölesi olan Zeyd b. Harise ile yapmıştır. Bu ikinci evliliğinden de Usame b. Zeyd adındaki ikinci oğlu dünyaya gelmiştir. Ümmü Eymen Hz. Osman'ın hilafetine kadar yaşamış ve bu döenmde vefat etmiştir.Hz. Peygamber risalet göreviyle görevledndirildiği zamanda ona ilk inanan Müslümanlar arasında Ümmü Eymen de vardı. Ümmü Eymen Hz. Peygamber'in doğumundan ölümüne kadar onun yanındaydı. Bu nedenle Hz. Peygamber tarafından çokça övülmüş bir kimsedir.
Özet (Çeviri)
İn this study life and personality of Umm Ayman Who was nanny of Prophet Muhammed, is taken into consideration. Her real name is Barakah. Umm Ayman was an Ethiopian slave woman who initially served Abd Allah ibn Abd al Muttalib (the father of Muhammad). After Abdullah's death she would serve Muhammad, until he would free her after marrying Khadijah bint Khuwaylid. After this she married Ubayd ibn Zayd from the Khazraj tribe of Yathrib and they had a son named Ayman, thus her name Umm Ayman. (i.e. mother of Ayman). After her husband?s death, she then married with Zayd ibn Harithah. Her second marriage produced a son named Usama ibn Zayd. She died during the rule of Uthman ibn Affan.When the Prophet received the prophethood, Umm Ayman was among the first Muslims. Umm Ayman was around the prophet from his birth until his death and was highly praised by him.