Kur'an'a göre şirkin sebepleri ve çeşitleri
The cause of the circus and variations according to the Qur'an
  1. Tez No: 234864
  2. Yazar: İSMAİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İman ve imana bağlı kulluk bütün insanların fıtraten hissettikleri bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın doğru ve sağlıklı giderilmesi tevhid inancının var ve devamlı olmasıyla mümkündür. Tevhid inancını bozan şirktir. Şirk; Yaratan (Allah) ile birlikte, diğer varlıklara kulluk yapmaktır. Şirkin, çeşitli sebepleri ve türleri vardır. Açık (Büyük)Şirk, insanı dinden çıkarır. Gizli şirk riya (gösteriş) ise kulluk fiillerini boşa çıkarır. Bu bakımdan, şirki, sebep ve çeşitleri ile öğrenmek, üzerinde öncelikle durulması gereken bir konudur. Bu çalışma şirki oluşturan sebepleri ve şirk çeşitlerini tahlil etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Faith and It?s branch faith-serve is needed for the whole humanity of trueborn. This is need is to be resolved ıt?s properly and ıt?s healty is only possible of being ıt?s continuous. Circus(şirk) is the one that distorts only one god belief. Circus(şirk) is a faith serve with the Creator(Allah) to other livings. Circus has got various causes and types of avaliable. Identified circus is easily get the one?s out of true faith. Hidden circus riya(showoff) gets the one?s wordship destroyed. For that reason, Its very important case that, to be studied about ıt?s types and causes. This work is about why we are trying to analyze the types of circus and causes of circus.