Nature in five poems of robert frost
Robert frost'un şiirlerinde doğa
  1. Tez No: 234862
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLİ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez öncelikle Robert Frost'u ve şiirlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bir şair hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadan, onun şiirlerini kolayca anlamak ve de kelimelerin altında yatan gizli anlamları doğru bir biçimde ortaya çıkarmak mümkün değildir. Bir şiirden doğru mesajı yada mesajları çıkarabilmek için, şiiri inceleyen kişi ilk olarak şairin düşünme biçimini ve hayatını, bu düşünme biçimini şiirlerine nasıl yansıttığına dikkat ederek anlamaya çalışmalıdır. Bu anlamda, bu tezde kullanılan yaklaşım şiirin eleştirisinin şairin hayatını anlama yoluyla yapıldığı `Biyografik Yaklaşım'dır. Bu nedenle, bu tezde öncelikli olarak Robert Frost'un yaşamı hakkında da bilgiler ortaya konulmuştur.İkinci olarak, iyi bir edebi eleştirinin nasıl yapılacağına dair kurallar sunulmuştur. Herhangi bir şiirin edebi eleştirisini yaparken, iyi bir eleştirmen bahsedilen kurallara harfiyen uymalıdır çünkü bu kurallar hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan yapılan bir eleştiri, eleştiri değerinde kabul edilemez. Bu noktada, eleştiri olduğu düşünülen o sözler aslında hiç bir edebi değeri bulunmayan sadece yorumlardır. Edebi değerlendirme üzerine genel bir bakışın ardından, bu çalışmada Frost'un mecazi anlamları şiirlerinde kendine özgü kullanma biçimini ve bunun diğer modern şairlerinkinden farklı olduğu düşünülerek, Frost'un bahsedilen şiir teknikleri bir alt başlıkta sıralanmıştır.Üçüncü olarak, Frost'un şiirlerinde doğayı nasıl kullandığını öğrenebilmek amacıyla, diğer eleştirmenlerin görüş ve alıntıları sıralanmıştır ve buna ek olarak, Frost'un şiirlerinde doğanın insanda yada insana dair birşeylerde son bulduğu fikrini içeren varsayım verilmiştir. Frost'un şiirlerinde doğanın rolünü anlamak için, şiirlerinden beşi seçilerek derinlemesine incelenmiştir. Şiirlerin analizinde, Edebi Yaklaşımlar'dan `Formalizm', `Psikolojik Yaklaşım', `Post Yapısalcılık', `Mitolojik Yaklaşım' ve `Okur Tepki Eleştirisi' kullanılmıştır.Son olarak, varılan sonuçlar ve Frost'un şiirlerini anlayıp doğru yorumlamaya yardımcı noktalar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis primarily aims to analyze Robert Frost and his poetry. Without knowing enough about a poet, one cannot easily understand his/her poems and cannot interpret the underlying meanings in the right way. To be able to get the correct message or messages out of a poem, one should first know the poet?s way of thinking, regarding life and then the way s/he reflects them all in his/her poetry. In this sense, the approach that is used in this thesis is `Biographical Approach?, in which criticism of a poem is made through understanding the life of the poet. Thus, in this thesis, initially background information about Robert Frost is given.Secondly, the rules about how a good literary appreciation is made are presented. When making a literary appreciation of a poem, a good critic should obey the mentioned rules since a criticism made without any knowledge about them, that is randomly, can no longer be considered as criticism. From then on, it may only be a comment without having any literary value. After an all overview of literary appreciation, the poetics of Frost are suggested under a subtitle inasmuch as Frost has his own way of using figurative language in his poetry which is different from the rest of other modern poets.Thirdly, to learn about Frost?s usage of `nature? in his poetry, other critics? views and quotations are presented and the hypothesis, which includes the idea that nature ends up in human or humanely things in the end in Frost?s poetry, is given. In the analyses of the poems, `Formalist Criticism?, `Psychological Approach?, `Post-Structuralism?, `Mythological Criticism? and `Reader Response Criticism? from critical approaches in literature are made use of.Finally, conclusions and aiding points to understand and interpret Frost?s poetry are set forth.