Öğrenme güçlüğü çeken bir ilköğretim 3. sınıf öğrencisinin kaynaştırma sınıfındaki sosyal uyum becerilerinin incelenmesi
An examination of social adaptation skills of a third grade student with learning disability in an inclusive classroom
- Tez No: 234874
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN NAZLI KOÇBEKER EİD
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
 - Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada, öğrenme güçlüğü çeken bir ilköğretim üçüncü sınıf öğrencisi olan Recai'nin, kaynaştırma sınıfındaki sosyal uyum becerileri incelendi. Bu incelemenin amacı, Recai'nin kaynaştırma sınıfındaki sosyal uyum becerilerini ve bu becerileri etkileyen değişkenleri anlamaktı. Araştırmaya katılanlar, öğrenme güçlüğü çeken bir öğrenci, kaynaştırma sınıfı öğretmeni, öğrenme güçlüğü çeken öğrencinin ağabeyi, babası, dedesi ve büyükannesidir.Araştırmada durum çalışması modeli kullanıldı ve veriler gözlem, görüşme ve doküman incelemesi yöntemleriyle elde edildi. Verilerin toplanmasında kullanılan bu yöntemler, araştırmanın konusu olan Recai'yi yakından incelemeye, durumunu daha iyi anlamaya ve tanımlamaya olanak verdi. Bu nedenle, elde edilen verilerin analizi ve yorumlanmasında, Recai ve onun çevresindeki kişilerin tecrübeleri üzerinde duruldu ve bu kişilerin araştırma konusuna ilişkin bakış açıları yansıtıldı.Araştırma sonunda, öğrenme güçlüğü çeken Recai'nin kaynaştırma programından istenilen düzeyde yararlanamadığı görülmüştür. Recai'nin, kaynaştırma sınıfındaki sosyal uyum becerilerinde eksiklikler olduğu gözlenmiştir. Recai'nin sosyal uyum becerilerinde yaşadığı problemlerin sadece öğrenme güçlüğünden kaynaklanmadığını, kaynaştırma eğitiminin unsurlarını oluşturan sınıf öğretmeninden, özel gereksinimi olmayan öğrencilerden, öğrenme güçlüğü çeken öğrencinin ve normal gelişim gösteren öğrencilerin ailelerinden ve okul idaresinden kaynaklandığı görülmüştür. Kaynaştırma sınıfında öğrenme güçlüğü çeken Recai'yi en çok etkileyen durumun arkadaşları tarafından kabul görmemesi olduğu görülmüştür.Özetle, bu araştırma, öğrenme güçlüğü çeken bir üçüncü sınıf öğrencisinin kaynaştırma sınıfındaki sosyal uyum becerilerini ve bu becerileri etkileyen değişkenleri ortaya çıkarmak için gerçekleştirildi. Araştırmanın bu ve bu duruma benzer nitelikte mevcut olan veya olabilecek başka örnek olayların incelenmesine zemin hazırlaması ve öğrenme güçlüğü çeken çocukların, kaynaştırma sınıflarındaki sosyal konumlarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunması da ümit edildi.
Özet (Çeviri)
In this research the social adaptation skills of Recai, who is a third-grade student in an inclusive class of a primary school and had learning difficulty were examined. The purpose of the study was to understand the social adaptation of Recai and the factors affecting his social skills in the inclusive classroom. The participants of the study were the student who had learning difficulty, the teacher of the class, elder brother, father and grandparents of the student.For this research, a case study design was used, and all the data were acquired by means of interviews, observations and document analysis. These methods used in gathering the data enabled the researcher to study Recai more closely and to understand and define his case better. For this reason, the focus was on the experiences of Recai and the people around him and their perspectives were reflected in the analyis and interpretations of the data.At the end of the research, it was clear that Recai, who had learning difficulty, could not benefit from the inclusive program in a desired way. It was also observed that Recai had some insufficiency in his social adaptation skills. It was understood that the problems Recai had in his social adaptation did not only stem from his learning difficulty, but also his class teacher who is a component of inclusive education, his peers without any disabilities, the parents of Recai and other students and school administration. What affected Recai most was the fact that he was rejected by his friends in the inclusive class.In short, this research was carried out to reveal the social adaptation skills of a third-grade student at a primary school and the factors affecting those skills. It was hoped that the research would lay the foundations to study similar cases which are existing or might exist and contribute to a better understanding of the social status of children who had learning difficulties in inclusive classrooms.