Ebü'l-Hasen el-Mâverdî ve Ebû Ya'lâ el Ferrâ'nın el-Ahkâmü's-Sultâniyye adlı eserlerinin mukayesesi (İmamet ve yargı konuları örneği)
Comparison of the works called El-Ahkâmü?s-Sultâniyye by Ebü?l-Hasen el-Mâverdî, and Ebû Ya'lâ el Ferrâ (Sample for the issuers imamet and judgment)
- Tez No: 234876
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslam hukukunun başta devlet başkanlığı ve adli teşkilat olmak üzere idareyle alakalı ahkâmını toplu bir şekilde ele alan ve bu alandaki en önemli eserlerden olan el-Ahkâmus-sultâniyye'lerin müellifleri Ebü'l-Hasen el-Mâverdî (ö. 450/1058) ve Ebû Ya`lâ el-Ferrâ (ö. 458/ 1066), Abbasî döneminde yaşamışlardır. Müelliflerin aynı adı taşıyan iki eseri, hem muhteva hem metod itibariyle birbirine oldukça benzemektedir. Bu benzerlik o kadar fazladır ki, çoğu zaman aynı şeyleri tamamen aynı kelimelerle ifade etmişlerdir. Bununla birlikte iki eser arasındaki temel farkın müelliflerin mezheplerinden kaynaklandığını ifade etmemiz mümkündür. Çalışmanın giriş bölümünde Mâverdî ile Ferrâ'nın hayatları, yaşadıkları dönem ve ilmi kişilikleri ele alınmış, aynı zamanda el-Ahkâmus-sultâniyye'lerin yazılma sebepleri, bu iki eserin muhteva, metod ve üslubu ve mukayesede takip etmiş olduğumuz yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde iki eserin imamet konuları, ikinci bölümde ise yargı (kazâ) konuları mukayese edilmiş ve aradaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise iki eserin hangisinin önce yazıldığı ve hangi müellifin diğerinden etkilendiği konusundaki tartışmalar ele alınmış, sonra da görüşlerin ve delillerin değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ebü?l-Hasen el-Mâverdî (D. 450/1058) and Ebû Ya`lâ el-Ferrâ (D. 458/ 1066), the authors of ??el-Ahkâmus-sultâniyye?, which collectively considers the decrees of Islamic Law related to the administration, especially presidency of state and organization of court system, lived in the era of Abbasids. The two works of the authors having the same name are quite similar to each other both content and method. This similarity is so much that they mostly expressed the same things with the same words completely. However, it is possible for us to state that the fundamental difference between two works is due to the religious sect of the authors. In the introduction section of the work, the lives of Mâverdî and Ferrâ, the period they lived, and their scholarly personality are discussed and also the information are given the reasons for being written of ?el-Ahkâmus-sultâniyye?s, and the method we followed in comparing the content, method, and style of these two work. In the first section, the issues ?imamet?of these two works are compared; in the second section, the issue ?judgment?and the differences between them are attempted to bring up. In the third section, it is considered the discussions about which of these two works were first written and which author was influenced from the are and then the views and evidences are evaluated.