İşletmelerde kriz yönetimi ve stratejisinin önemi
The importance of crisis management and strategy in enterprises
- Tez No: 234895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ekonomik ve sektörel krizlerin küçük işletmeler üzerinde birçok olumsuz etkileri olmaktadır. Küçük işletmeler açısından krizle mücadele edebilmenin en geçerli yöntemlerinden birisi stratejik düşünebilme ve olayların stratejik analizini yapabilme yeteneğidir. Yapıları gereği küçük işletmelerin özellikle kriz dönemlerinde karar sorumluluğunu üstüne almak durumunda olan küçük işletme sahipler ve/veya yöneticileri stratejik düşünce perspektifine sahip olmalı ve krizden en az zararla çıkabilmek için iç ve dış çevresinin analizini doğru biçimde yapabilmelidirler.Krizler tehlike zamanıdır, fakat aynı zamanda fırsata dönüştürülebilen anlardır. Örgütler krize hazır olduklarında ve geliştirdikleri stratejik hedefleri hızla uygulamaya aldıklarında krizden fayda sağlayabilmektedirler. Sonuç olarak kriz örgütlerin ve yönetimlerin iyi bir imtihandan geçtiği süreç olarak tanımlanabilmektedir.Değişimlere tepki göstermeyen ve katılmayan örgütler için krize yakınlık daha fazladır. Bu çalışmada işletmelerin krize hazırlıklı olmaları, olası krizden yara almadan çıkmaları yönünde bilgileri içeren bir çalışmadır.Çağdaş organizasyon tekniklerinin ve hazırlık aşamalarının incelendiği aşamalarının incelendiği çalışma; toplam üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde krizin tanımı, özellikleri, türleri, sebepleri, tarihi süreci, olası sonuçları ve kriz yönetimi incelenecektir. İkinci bölümde strateji kavramı ve strateji yönetimi, Üçüncü bölümde işletmelerde kriz yönetimi üzerine; işletmelerle yapılan görüşmeler ve anket sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Economical and sector crisis have many negative effects on small enterprises. From the aspect of small enterprises, one of the most effective ways of dealing with the crisis is to be able to plan strategically and to analyze the events strategically. Because of the structure of small enterprises; the Owners or the managers of small enterprises, who have to take up the responsibility of making decisions through crisis, should have strategically planning perspective and they should be able to analyze the environment to close with the minimum loss.Crisis is the time of danger, but at the same time, they can be used as opportunities. Organizations are able to benefit from crises if they are ready for it and when they apply their strategies as fast as possible. As a result, crisis can be defined as a period through which the organizations and administrations are tested.Problems and changes in the organization and sudden changes around the organization affects crisis significantly. Events inside the organization and environmental factors affect each other. Crisis in the organization causes other sudden crisis step by step through problems such as ineffectiveness of the management, low-motivation and staff problems.For the organizations which do not react to changes, vulnerability to the crisis is much greater. This study consists of information about how to be prepared and how to close with a smaller loss. This study about modern organization methods and preparation phases consists of three chapters; in the first of which, the definition, features, types, reasons, historical background, possible effects of crisis and crisis management are going to be studied. In the second chapter, the concept of strategy and strategy management; and in the third chapter, interviews with the enterprises about the crisis management and survey conclusions are going to be evaluated.