Kültürel öğelerin öğretiminde müze gezilerinin önemi
The importance of museum tours on teaching cultural elements
  1. Tez No: 234938
  2. Yazar: MELİKE TUBA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLMİSAL EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültürel öğelerin öğretiminde müze gezilerinin yeri ve önemini tespit etmektir.Araştırmada ilk önce, yapılan literatür çalışmasına yer verilmiştir. Kültür, millî kültür, kültürel ? millî kimlik, kültür ? eğitim ilişkisi, kültürel süreçler ve kültür öğeleri ile müze, müzenin işlevleri, müze çeşitleri, Türkiye' de müzecilik, müze eğitimi, müzede öğrenme ve müze gezileri kavramları ele alınarak, incelenmiştir.Araştırmada daha sonra ise ilköğretim birinci kademede görev yapan sınıf öğretmenlerinin kültürel öğelerin öğretiminde müze gezilerinin önemine yönelik görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılan anket çalışmasına yer verilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2007 ? 2008 Eğitim ? Öğretim yılı II. Döneminde Konya ili merkez ilçelerinde (Selçuklu, Meram, Karatay) görev yapan 212 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 11.0 programından yararlanılmıştır.Araştırma bulguları sınıf öğretmenlerinin kültürel öğelerin öğretimini gerekli gördüklerini ve kültürel öğelerin öğretiminde müze gezilerinin önemli etkilerinin olacağını düşündüklerini göstermektedir. Araştırmada müze gezilerine genel olarak olumlu bakan sınıf öğretmenlerinin uygulamada müze gezilerine pek fazla yer vermedikleri ortaya çıkmıştır. Bu durumun ise yasal işlemlerin çok uğraştırması, sorumluluğun çok fazla olması, öğrencileri kontrol etmenin güç olması, ulaşımda problem yaşanması, maddi problemlerle karşılaşılması gibi sebeplerden kaynaklandığı belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the place and importance of museum tours on teaching cultural elements.At first, the literature has been given to work in the research. Culture, national culture, cultural-national identity, culture education relationship, cultural processes and cultural elements and also museums, functions and types of museums, museum management in Turkey, museum education, learning in a museum and museum tours have been studied.After that in the research, the survey which was performed to reveal the opinions on the importance of museum tours to teach cultural elements of class teachers working in the first stage of primary schools has been given, 212 class teachers on duty who work in the central districts (Selçuklu, Meram, Karatay) of Konya in the second term of 2007-2008 Educational year form the modal of the resarch. To anlysis the data, SPSS 11.0 program has been used.Resarch findings show that class teachers think it is necessary to teach cultural elements and museum tours could have important effects on teaching cultural elements. In this resarch, we have observed that class teachers, who generally have positive opinion on museum tours, haven?t given enogh place to them in practice. The teachers have explained that sometimes it can?t be possible to tour museums because of intensive legal and bureaucratic process, having too much responsibilities, the difficulty of controlling the students, problems with the transportation and finance.