Tedarik zinciri yönetiminin işletme performansı üzerindeki etkisi: Örnek olay çalışması
Effects of supply chain management on the performance of the companies: A case study
  1. Tez No: 234940
  2. Yazar: MUSTAFA BEDÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRŞAT GÜLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Günümüzde, küresel pazar şartlarının getirdiği fırsat ve tehditler karşısında işletmelerin süreçlerini gözden geçirmeleri rekabetçi pozisyonlarını koruyabilmeleri için zorunluluk haline gelmiştir. Bu hızla değişen pazar şartları altında, işletmeler ancak ürün ve hizmetlerini doğru zamanlama, minimum maliyet ve maksimum hizmet kalitesi ile müşterilerine ulaştırarak hedefledikleri pazar payı, verimlik dolayısıyla karlılıklara ulaşmaktadırlar. Bu durum işletmelerin, tedarik, üretim ve dağıtım operasyonlarına daha çok odaklanmalarını ve bunları bir bütün halinde ele almalarını sağlamaktadır. İşletmeler bu dinamikleri kendilerine avantaj haline getirebilmek amacıyla ?tam zamanında üretim ve tam zamanında dağıtım sistemleri?nin geliştirmişlerdir. Bir başka deyişle tedarik zinciri ve lojistik süreçlerine odaklanarak sistemlerin de yardımı ile bu süreçlerde önemli iyileştirmeler sağlamışlardır. Süreçlerde sağlanan bu iyileşmeler işletmelerin maliyetlerini azaltmalarına, müşteri hizmet seviyelerini dolayısıyla da pazar paylarının arttırmalarına sebep olarak finansal performanslarına da olumlu etkide bulunmuştur.Bu makalede, Türkiye'de hızlı tüketim mallarında faaliyet gösteren bir işletmenin tedarik zinciri ağının yeniden tasarlanması ve tasarlanan modelin bir sistem yardımı (SAP APO) ile uygulamaya alınması incelenmiştir. Uygulama kapsamında kısa, orta ve uzun vadede yeni tedarik, üretim ve dağıtım planlama süreçleri tasarlanarak kullanıma alınmıştır. Uygulamanın devreye alınmasından sonra ise belirlenen temel göstergeler ışığında çalışmanın üretim, dağıtım, depolama gibi maliyetler üzerine etkisi ayrıca zamanında dağıtım, kayıp satış gibi parametreler ile de müşteri servis seviyesi üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sayede tedarik zinciri yönetimi üzerinde yapılan iyileştirmelerin işletmenin finansal performansına olan olumlu etkileri gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current challenging environment; global market conditions offer many opportunities and threads. Considering this fact, companies are obligated to reconsider their processes in order to secure their competitive positions. In this dynamic market, companies can only achieve the targeted market share and the efficiency therefore the profitability by serving their products or services to their customer on time, with minimum cost and maximum quality of service. This situation forces companies to more focus on their supply, production and distribution operations and consider them as a complete process. In order to turn this fact into an advantage companies develop ?the concept of ?on time production and delivery?. In other words; by focusing more on supply chain and logistics processes and with the support of advanced tools, significant improvements achieved in these processes. These improvements results with positive effects on financial performance by enabling lower costs, higher customer service level so the market share.In this paper, designing a new supply chain for a company performing in Turkey in FMCG industry and implementation of the model with the support of a tool (SAP APO) is analyzed. Under the scope of the study, short, medium and long term new supply, production and distribution planning processes are modeled and started to be in use. After the implementation, with the help of pre-defined parameters the effects of the model on production, inventory, distribution costs and on customer service level by leveraging on time delivery and loss sales is tried to be determined. Therefore, it is aimed to point out that; the improvements on supply chain has positive effects on the financial performance of the company