Karizmatik liderlik algısı ile işgören performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir örnek olay araştırması
An examination of the relationship between the perception of charismatic leadership and employee performance: A case study
  1. Tez No: 1006432
  2. Yazar: MÜJGAN KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İşgörenlerin görevlerini hangi düzeyde ve ne ölçüde başarıyla yerine getirdiklerini ortaya koyan performans, insan kaynakları yönetiminin temel araştırma alanlarından biridir. İş tatmini ise, bireyin yaptığı işin özellikleri ile kişisel beklentileri arasındaki uyum sonucunda ortaya çıkan memnuniyet durumu olarak ifade edilmektedir. Liderlik yaklaşımlarının, işgörenlerin iş tatmini ve performans düzeyleri üzerinde belirleyici bir role sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, işletmelerde karizmatik liderliğin işgören performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında, kurumsallaşmış bir işletmenin tedarik zinciri yapısı örnek olay yöntemiyle ele alınmış ve karizmatik liderlik uygulamalarının işgören performansına yansımaları analiz edilmiştir. Tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı ve önemine ilişkin genel bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, karizmatik liderlik ve işgören performansı kavramları teorik çerçevede ele alınmış; liderlik özellikleri ve bu özelliklerin performans üzerindeki etkileri literatür doğrultusunda açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmada kullanılan metodolojiye yer verilmiş ve örnek olay kapsamında gerçekleştirilen uygulamaya ilişkin süreç açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, belirlenen yöntem doğrultusunda elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise araştırma bulguları değerlendirilmiş ve sonuçlara yer verilmiştir. Literatürde karizmatik liderlik ile işgören performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte, bu çalışmaların büyük bir kısmı genel örgütsel yapı ve algısal değerlendirmeler üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada ise literatürden farklı olarak, karizmatik liderliğin işgören performansı üzerindeki etkisi kurumsallaşmış bir işletmenin tedarik zinciri süreci bağlamında ele alınmış ve örnek olay yöntemiyle somut bulgular elde edilmiştir. Bu yönüyle araştırmanın, karizmatik liderlik ve performans literatürüne uygulamaya dayalı özgün bir katkı sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Employee performance, which reflects the level and extent to which employees successfully fulfill their job responsibilities, constitutes one of the fundamental research areas of human resource management. Job satisfaction is defined as a state of contentment that emerges as a result of the compatibility between the characteristics of the job and the individual expectations of employees. It is widely acknowledged that leadership approaches play a significant role in shaping employees' job satisfaction and performance levels. This study examines the effect of charismatic leadership on employee performance within organizations. Within the scope of the research, the supply chain structure of an institutionalized enterprise was analyzed through a case study method, and the reflections of charismatic leadership practices on employee performance were evaluated. The thesis consists of five main chapters. The first chapter presents general information regarding the purpose, scope, and significance of the study. In the second chapter, the concepts of charismatic leadership and employee performance are discussed within a theoretical framework, and leadership characteristics along with their effects on performance are explained based on the relevant literature. The third chapter focuses on the research methodology and describes the process of the case study application. In the fourth chapter, the findings obtained through the selected methodology are analyzed. The fifth and final chapter evaluates the research findings and presents the conclusions of the study. Although there are various studies in the literature examining the relationship between charismatic leadership and employee performance, most of these studies primarily focus on general organizational structures and perceptual evaluations. Unlike previous research, this study addresses the impact of charismatic leadership on employee performance within the context of the supply chain processes of an institutionalized enterprise and provides empirical findings through a case study approach. In this respect, the study is considered to contribute an original, practice-oriented perspective to the literature on charismatic leadership and employee performance.