Ahmed Avni Konuk ve Fususu'l-Hikem Tercüme ve Şerhi adlı eserindeki hadislerin değerlendirilmesi (II, III, IV. ciltler)
Ahmed Avni Konuk and evalulations of hadith in his work naved Fususu'l-Hikem Tercüme ve Şerhi (II, III, IV. volumes)
  1. Tez No: 234991
  2. Yazar: MUHAMMED AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Üzerinde çalıştığımız eser İbn Arabî tarafından kaleme alınmış olup Ahmed Avni Konuk tarafından şerh edilen el-Füsûs şerhidir. Çalışmamıza şerhin yazılmasına kaynaklık eden İbn Arabî'nin hayatı, eserleri ve özellikle el-Füsûs üzerinde yapılan şerhler ve muhtasarlar hakkında bilgi verilip, onu eleştiren ve savunanlardan bahsedilmiştir.Daha sonra eserin şârihi olan KONUK hakkında hayatı, şahsi özellikleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.Asıl tezimizin temeli oluşturan haberler verilmiş ve âlimler tarafından yapılan değerlendirmeler nakledilmek suretiyle kişisel kanaatlerimiz de verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The book el-Fusûs illustration which we worked on were written by İbn Arabî and illustrated by Ahmed Avnî Konuk. In our work are mentioned to life and works of İbn Arabî and especially made explanation about illustrations and summaries which were made on el-Fusûs.After that there is made explanation about life, labour sections and Works of Konuk who is the illustrator.In this work essentially are given tidings which compose basic of our thesis and are explained our personal ideas (thoughts) transfering evaluations which were made by scholars.