Lise gençliği değerleri
The values of hihg school youth
- Tez No: 234990
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
?Lise Gençliği değerleri? başlıklı araştırmamız, Ankara il merkezinde liseye devam eden 800 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir.Herhangi bir toplum yapısının analiz edilebilmesi için, o toplumsal yapıdaki, kurumların, süreçlerin ve rollerin bilinmesi gerekir. Bu kurum, süreç ve rollerin sosyal aktörler tarafından anlamlandırılmaları da bilindiği gibi değerler aracılığıyla mümkün olur. Gençler, farklı ekonomik, siyasal, kültürel etkilere toplumun diğer kesimlerine oranla daha fazla açıktırlar. Bu sebeple, araştırmamızın objesi Türk gençliğini temsil ettiğini düşündüğümüz lise gençliğidir.Lise gençliğinin değerlerini tespit ederken gençlerin belirli değer itemlerine ve toplumsal kurumlara katılım düzeylerini ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu araştırma betimleyici bir araştırmadır. Günümüz Türkiye' sinde liseli gençlerin değer yargılarını ortaya koymayı hedeflediğinden, her hangi bir hipotez sınamasına da gidilmemiştir. Ayrıca, belirlenen faktörlere katılımın bağımsız değişkenlerimiz olan cinsiyet, okullar ve sosyo-ekonomik seviyeleri (SES) arasında herhangi bir farklılığın olup olmadığını da belirlenmiştir.Araştırma sonucunda, lise gençliğinin, bireysel değerlere katılımın yüksek olmasının yanı sıra toplumsal modern değerlere de katılımının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lise gençliğinde, ahlakî ve dinî değerlere belirli bir oranda katılım belirlenirken buna karşın, modern bireysel ve toplumsal değer yargılarına katılımın ise belirgin şekilde daha da yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Millî ve dinî değerlere, lise gençlerinin katılımının yüksek fakat heterojen bir dağılım sergilediği ortaya çıkmıştır.Araştırmada faktör analizi ile mevcut değerler, yedi faktör altında toplanmış ve bu faktörlere katılım, cinsiyet, lise türü, lisede okunan sınıf ve ekonomik seviye değişkenleri bağlamında ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research called ?The Values of High School Youth? has been carried out on 800 high school students in Ankara.For analyzing the structure of any society, it must be known the roles, the associations and the progressions of the society. Giving meaning to roles, associations and progressions by social actors can be possible with the help of values. Teens are more accessible to different economic, political and cultural effects than others. For this reason, high school teens as representing Turkish teens are the objects of our research.While determining their values, it is tried to show the students? level of attendance to main social associations and value items. This study is a descriptional research. We have not tried any hypothesis for only target to bring up the values of high school teens in today?s Turkey. We have also looked for the differences between the free variables called sexuality, schools and socio-economic status.We have determined that attendance of high school teens to modern social values as high as attendance to individual values as a result of our research. There is a main rational attendance to ethical and religious values but, it is not as high as the attendance to modern individual and social values. Also, it can be said that the attendance to national and religious values shows high but heterogenic distribution.In this research, main values are collected in seven factors by factor analysis. We have evaluated the attendance to these factors about sexuality, schools, classes and socio-economic status.