Hitit İmparatorluk Dönemi kaya anıtları
Rock monuments of Hittite Empire Period
  1. Tez No: 235024
  2. Yazar: MEHMET NAHİT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
M.Ö. II. bin yılın ikinci yarısında, Hititler'e özgü bir sanat dalı olarak geliştiğini gördüğümüz kaya anıtları, ülkenin önemli doğal yol güzergahları ve kutsal sayılan su kaynaklarının yakınında bulunan kaya yüzeylerine rölyef olarak işlenmişlerdir.Alçak kabartma olarak yapılan anıtların üzerinde Tanrı ve Tanrıçalar, Hitit Büyük Kralları ve imparatorluğa bağlı devletlerin yerel kral tasvirleri yer almaktadır. Söz konusu anıtların yapılmalarındaki amaç tanrıların kutsanmasıdır. Hitit Büyük Kralları'nın kültür ve toprak açısından zengin güney ülkelerine inme siyaseti sonucu bu bölgede sayılarının arttığını gördüğümüz anıtlar sadece Hitit çekirdek bölgesinde değil Batı Anadolu'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Anıtlar üzerinde betimlenen tasvirler ile birlikte görülebilen hiyeroglif yazıtlar kaya anıtının tarihini ve özellikle kabartmada betimlenen kral ve kraliçenin belirlenebilmesi açısından son derece önemlidir. Kaya anıtları üzerinde tek bir figür görüldüğü gibi bir dinsel kutsamayı anlatan çoklu sahnelerde görülmektedir. Dinsel özelliğinin yanında, Hitit siyasi gücünü ve egemenliğini kayalar üzerinde dile getirerek birer propaganda unsuru olarak da kullanılmışlardır.M.Ö. 13. yüzyıla tarihlendirilen imparatorluk dönemi kaya anıtlarının, Hititler'in yıkılışından sonra başlayan Geç Hitit Devletleri Dönemi'nde de görsel sanatlar içerisinde yapımına devam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rock monuments that we see them developed as a branch of art specific to Hittite were worked as relieves on important naturel routes of country and on rock surfaces near water resources that were considered to be holy in the second half of II. Thousond B.CThere are figures of Gods and Goddesses, the Hittite Great Kings and local king of the countries dependent to empire on the monuments that were made as low relief. Purpose to make mentioned monuments was to bless Gods. As a result of going policy to the culturally and territorially rich Northern countries by the Hittite Great Kings monuments that we see in increased number in this region, expanded in a wide geopraphy to the Western Anatolia, not only to core region of the Hittite. Hieroglyph inscriptions seen together with figures portrayed on monuments are extremely important to be able to determine history of monument and especially king and queen figured on relief. Multi stages explaining a religious blessing as well as only one figure on monuments can be seen. Beside its religious feature, they were also used as propaganda component by reflecting Hittite?s political power and sovereignty.Rock monuments of empire period dated to 13. century B.C. were maintained to be made among visual arts during the period of the Late Hittite States which started after the collapse of Hittites.