Eskiçağ uygarlıklarında tarih düşme yöntemleri
Methods of dating in ancient civilizations
  1. Tez No: 235023
  2. Yazar: RAHİM KIZGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir olayın geçtiği zaman dilimi çok önemlidir. Zamanı tespit edilemeyen bir olayın diğer pek çok şartları da bilinemeyeceğinden doğru olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu sebeple; toplumlar, eskiçağlardan günümüze değin yaşanan olayların tarihlerini düşme ihtiyacı hissetmişlerdir. İnsanlar bulundukları coğrafyanın da etkisiyle tarih düşerken farklı farklı yöntemler tercih etmişlerdir. İnsanoğlu, takvim bulunana kadar nisbi kronolojiden yararlanırlarken, takvimin varlığı ortaya çıkınca, daha çok mutlak kronolojiden yararlanmışlardır.Uygarlık tarihi içerisinde, özellikle eski devirlerde zaman hesaplanırken, karşılıklı hükümdar eşzamanlılıkları, kral listeleri, bölgesel anlamda kullanılan yerel tabirler, festivaller, tarımsal faaliyetler, dini inanışlar, ayın, güneşin ve yıldızların hareketleri, sportif faaliyetler (olimpiyatlar) oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada Eski Doğu Uygarlıkları bölümünde; Anadolu, Mezopotamya ve Mısır Uygarlıkları'nın, Eski Batı Uygarlıkları Bölümü'nde ise Ege ve Yunan Uygarlıkları ile Roma Uygarlığının tarih düşme anlayışlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
An epoch when a historical event occurs is of great importance. An event, the epoch of which can not be located, is impossible to be interpreted accurately as other circumstances also can not be known. Therefore, societies have felt compelled to date events since ancient times. When they date events, humanity uses different methods due to the influence of their different surroundings. Until the invention of calendar, people made use of relative chronology, and with the introduction of calendar, they used absolute chronology.Throughout the history of civilization, when locating historical events, especially ancient events, concurrence of emperors, lists of emperors, local expressions specific to regions, festivals, agricultural practices, religious beliefs, motions of the moon, the sun and stars, and sport activities (Olympics) are quite significant. In this paper, in the section of ancient eastern civilizations dating methods of Anatolian, Mesopotamian, and Egyptian Civilizations and in the section of ancient dating methods of western civilizations Aegean, Greek and Roman Civilizations are treated.