Hitit tasvir sanatında boğa
The bull at portroyal art of the Hittite
  1. Tez No: 217417
  2. Yazar: SEDA AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ADİL TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Hititlerde dini bir sembol olarak her zaman güncelliğini korumuş olan boğa, Hitit tasvir sanatında çok sıkça resmedilmiştir. Dolayısıyla boğa'nın, Hitit pantheonunun baş tanrısı olan Fırtına Tanrısı'nın sembolü oluşu ve heybetli görünüşü, Hitit sanatında ve metinlerde sürekli olarak yer almasına neden olmuştur. Bu çalışmanın asıl konusu olan boğa, bu bağlamda ele alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Konu kapsamında Hitit Eski Krallık Çağı'ndan, Hitit İmparatorluk Çağı'nın sonuna kadar olan döneme tarihlenen ve yayınlanmış olan, Hitit tasvir sanatında kullanılan boğa figürlerinin görülmüş olduğu eserler ele alınarak genel bir katalog yapılmıştır. Belirtilen dönemlere tarihlenen, boğa tasvirlerinin görüldüğü Hitit görsel sanatı ürünleri olan; testiler, kabartmalı kaplar, boğa BIBRU' (hayvan biçimli kaplar)' ları, mühür ve mühür baskıları, heykelcikler, kolye uçları, tripotlar, boğa heykelleri, orthostatlar, protomlar, kaya kabartmaları ve çeşme taşları (su kültü ile ilgili), dönemlerine, formlarına ve yapıldıkları malzemeye göre ayrılarak detaylı olarak incelenmiştir. Yine konu sınırları dahilinde Hitit çivi yazılı belgelerinden yararlanılarak bu belgelerin çözümleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The bull which had always been on agenda as a religious symbol for Hittites was often illustrated. Accordingly, being a Storm God, Pantheon, chief of other gods and because of its splendid apparance it always took place in Hitit art and texts. The bull that is the main topic of this work was considered in this content. Within this subject, a general catalogue was prepared by using the pieces on which the bull figures appeared in illustration art that was published and chronicled from Ancient Kingdom Hittite to the end of Empire of Hittite. As chronicled in mentioned ages, the tools on which the bull illustrations appeared; pitchers, embossed pots, BIBRU?s (animal shaped pots), seal and seal stamps, figurines, necklace tips, tripods, bull statues, orhostats, protoms, rock reliefs and fountain stones (related to culture of water) was analyzed in detail according to their ages, forms and the material they were made of. Again, in the conclusion of subject, utilizing Hitit nail script, decoding of these documents were released.