Basının farklı fikirlere yaklaşımı örnek olay: Hrant Dink suikastı
The approach of press to different views : The example of Hrank Dink?s assassination
- Tez No: 235062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NARİN TÜLAY ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dünyaya, egemen ideolojik bir sistem hâkimdir. Bu sistem, aile, eğitim, medya gibi devletin ideolojik aygıtlarıyla hegemonya yaymaktadır. Hegemonya, egemen söylemin çıkarı için oluşturulmuş olan bir olgudur ve özneler arasında hayat bulmaktadır. Egemen söylem, medyada çıkan haberlere müdahale ederek onların nasıl işleneceğine karışmaktadır. Medya ise, egemen söylemi üreterek sisteme hizmet etmektedir. Özneler, medya aracılığıyla üretilen egemen söylemin etkisinde kalmaktadır.Bu çalışmada ilk olarak; kuramsal temel olması açısından ideoloji, ideolojik aygıtlar, hegemonya ve medyanın söylemi tekrar üretmesi konularına bakılacaktır. İkinci bölümde ise, basının farklı fikirlere yaklaşımı göz önüne alınıp, fikir ve basın özgürlüğü üzerinde durulacaktır. İki kısma ayrılacak olan en son bölüm de ise, farklı fikir kavramına uygunluk açısından Hrant Dink Suikast örneği incelenecektir. İlk kısımda, Dink suikast sanıklarının büyüdükleri aile ortamları ve çevreleri irdelenecek ve sanıkların ifadelerinin ardındaki ideolojik anlama bakılacaktır. İkinci kısımda ise, Güneş, Hürriyet, Yeni Şafak ve Evrensel gazetelerinin suikast sonrasında çıkan gelişmeleri sayfalarında nasıl temsil ettikleri incelenecektir. Gazetelerin 20 günlük sayıları incelenerek konu sınırlandırılacaktır. Çalışmada, Van Dijk'in söylem analizi yöntemi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
A privailing system is dominating the world. This system is spreading hegemony through family, education, and press, which are the ideological means of the government. Hegemony is a fact which is created for the sake of the dominant discourse and it enters life through individuals. Intervening the news in press, the dominant discourse is interfering with how the news will be treated of. Press, on the other hand, is serving the purpose of the system by creating the dominant discourse.In the first part of this research; ideology, ideological means, hegemony and reproduction of the dominant discourse by press will be studied in that they are orational base. In the second part; I am going to dwell on the matters of freedom of press and freedom of thought by considering the approach of press to different views. In the last part of the research, which is divided into two seperate sections, the example of assassin on Hrant Dink will be evaluated in terms of compliance to different views. In the first section, I am going to deal with the accused of assassin on Hrant Dink, the family athmosphere into which they were born and bred and their social environment and probe the ideological meanings beyond the testimonies of the accused. In the second section, some mass media such as Güneş, Hurriyet, Yeni Şafak and Evrensel will be studied as to how they reflect the developments in their columns. The topic will be limited to 20 day period of these daily papers. The Discourse Analysis method by Van Dıjk will ve used in this research.