Lagina ve Stratonikeia Korint başlıkları
The Korint capitals at Stratonikeia and Lagina
- Tez No: 235063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Helenistik Çağın erken dönemleri ile ondan önceki yüzyıllarda Korinth Başlıkları çok azdır ve tecrübe evresi geçirmektedir.Korinth başlıklarının daha çok sivil mimaride kullanılmasının nedeni, İon ve Dor başlıklarına nazaran daha dekoratif olmasıdır.Lagina Hekate başlıkları ve Stratonikeia başlıkları tip olarak aynıdır. Bir başlıkta bulunan süs elemanları, diğer başlıklarda da aynı şekilde görülmektedir. Başlıklar tek bloktan meydana gelmiştir.Başlıkların hepsi kalathos tabanından, birinci sıra kenger yapraklarıyla başlar. İkinci sıra kenger yaprakları bazen birinci sıra kenger yaprakları gibi kalathos tabanından çıkar. Bu, Helenistik Dönem başlıklarında görülen bir özelliktir. Yapraklar bazen de kalathos tabanından değilde daha yukarısından çıkmaktadır. Yaprakların bu şekilde işlenmesi ise Roma Dönemi başlıklarında görülen bir özelliktir. Lagina Hekate Altar başlıklarında bunu görmekteyiz.Altarın diğer başlıkları ile başka farklılık göstermeyen bu başlıklar, ustaların farklı olmasından kaynaklanabilir. Buradan da, bu başlıkların batılı bir usta yada batıdan etkilenen bir usta tarafından yapılmış olabileceği sonucunu çıkarabiliriz.Lagina Hekate Tapınağı ve Stratonikeia başlıklarında kenger yapraklarında şimdiye kadar Anadolu başlıklarında gördüğümüz gibi kenarlarda olan yuvarlak gözler ve dişlerle bezenmiştir. Başlığın düzenlenmesi ve yaprakların işlenişinde Helenistik betimleme görülmektedir. Lagina Hekate Tapınağı başlıklarındaki gözler önce iki oyuk şeklinde açılan sonra bunların birleştirilmesinden oluşan bir uzama görülür.Stratonikeia başlıklarının akanthus yaprakları biçim olarak 2 grupta düzenlenebilir. İlk grup Akanthus yaprakları, korinth yarım sütun başlıklarıdır.İkinci grup Akanthus yaprakları ise, Exedranın normal korinth başlıklarıdır. Bu yapraklar, yaprak çevre çizgisi olarak yarım sütun başlıklarından ayrılır. Yapraklar sivri uçludur ve yaprak içinde işlenen gözler daha derin çalışılmıştır.Hekate başlıklarının her bakımdan Anadolu başlıklarında hakim olan özellikleri taşıdığını ve bunlar arasında en çok Milet Bouleuterion başlıklarına benzediğini söyleyebiliriz. Stratonikeia Gymasion başlıkları da Milet Bouleuterion başlıkları ile benzer özelliklere sahiptir. Aralarındaki işçilik farkını bir tarafa bırakacak olursak, bu iki yapının başlıkları taşıdıkları unsur ve süsler bakımından birbirinin benzeridir. Stratonikeia Gymasion başlıklarını Milet Bouleuterion başlıkları ile arasındaki yakın benzerlik ve ortak özelliklerinden dolayı genel olarak İ.Ö. 2.yy.'ın ilk yarısına tarihliyoruz.Lagina başlıkları arasında da küçük stil farklılıkları görülmektedir. Göstermiş oldukları stil özelliklerine göre Milet Bouleuterion başlıklarından daha sonra yapılmış olmaları gerekir.Lagina Hekate Tapınağı başlıkları genel olarak Stratonikeia Gymnasion başlıklarının stil özelliklerini taşımaktadır. Başlıklar arasındaki bu benzerliklere dayanarak göstermiş oldukları stil özelliklerine göre Stratonikeia başlıkları İ.Ö.2.yy.'ın ilk yarısına, Lagina Hekate başlıkları ise İ.Ö.1.yy.ortalarına tarihlendirilir.
Özet (Çeviri)
Helenistik time early period with from it,previous century Korinth capitalls, very little and Experience time was infect Korinth heading more civilian architect for used, İon and Dor capitalls glance morethe to be decorative.Lagina Hekate capitalls and Stratonikeia capitalls type same,one heading be found ornament,personel other heading same shape to see heading block ocur heading all.Kalathos base first desk,kenger leaf starts second desk.Kenger leaf sometimes first desk.Kenger leaf like,kalathos base put out.This Helenistik period heading relative one peculiarity,leaf sometimes kalathos base not more above to rebuke.Leaf this shape,to work Roma Period heading to be seen,one characteristic Lagina Hekate Atlar capitalls this apparently.Altar other heading with other difference to show these heading master different as to arise from.From here this heading vain master also from west be influenced,one master side made of became we can put out.Lagina Hekate Tempel and Stratonikeia capitalls kenger leaf,until now Anatolia heading see like,edge one round eyes and teeth be decorated cap in order and leaf to work.Helenistik description to be seen.Lagina Hekate Tempel capitalls eyes,ago to hole be opened later this together forming one extend see.Stratonikeia heading Akanthus leaf cut two group arrangement.First group,akanthus leaf korinth are their heading half column,second group akanthus leaf exedra normal Korinth capitalls this leaf,environment line leaf,half column heading leave.Leaf sharp pointed and leaf in eyes more deep work.Hekate Tempel capitalls in every respect, Anatolia capitalls judge one peculiarity carry and these between most Milet Bouleuterion capitalls,with look like real,between workmanship, difference one side leave becomethis two building heading carry element and adorn maintanence each other similar Stratonikeia Gymnasion heading,Milet Bouleuterion heading with between near similarity and characteristic .Because in general M.O.2 yy. first half dated.Lagina heading between small still difference to be seen.Show became still characteristic according to, Milet Bouleuterion heading later made of become.Lagina Hekate Temple capitalls in general Stratonikeia Gymnasion capitalls,still characteristic to carry heading between this similarity endure show became stil characteristic, according to Straonikeia capitalls M.O.2.yy. first half, Lagina Hekate capitalls is M.O. 1.yy.middle historical dated.