The Armenians and Tsarist Russia (1870-1906)
Ermeniler ve Çarlık Rusyası (1870-1906)
- Tez No: 235100
- Danışmanlar: PROF. DR. NORMAN STONE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çarlık Rusyası Ermenileri, 19. yüzyılın ikinci yarısının büyük bir bölümünde Transkafkasya'nın ekonomik, kültürel ve siyasi meseleleri üzerinde muazzam bir etki sahibiydiler. Bu yüzyılın son yirmi yılında ise, Ermenilerin Rusya imparatorluğu içindeki etkin pozisyonları büyük değişikliklere uğradı. Bu tez, Rusya Ermenileri için karmaşık bir durum ortaya çıkaran Çarlık politikalarını inceleyerek Rusya Ermenileri için oldukça zorlu geçen bu dönemin dinamiklerini araştırmaktadır. Ayrıca, bir diğer önemli faktör olarak, Rus devrimci hareketinin Ermeni devrimci gruplar üzerindeki teorik ve örgütsel düzeydeki etkisi açıklanmaktadır.1880'lere gelindiğinde bu etmenlerin birleşmesi, genel Ruslaştırma siyasetine paralel olarak Çarlık Ermenilerine karşı olumsuz bir tutumun ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu dönemde, Rusya'nın Ermeni Meselesi ilgili dış politika çıkarları Rusya'daki Ermenilerin durumunu daha da kötüleştirmiştir. Bu çalışma, 1903'te Çarlık rejiminin Ermeni kilisesinin mallarını müsadere etme kararı ile sonuçlanan bu kötüye gidişi incelemektedir. Buna karşı gelişen ve 1905 Devrimi'nin dinamikleri ile iç içe giren Ermeni tepkisi, sadece Rus Ermenilerinin değil aynı zamanda Osmanlı Ermenilerinin kaderleri için de önemli bir boyut idi.
Özet (Çeviri)
The Armenians of Tsarist Russia was in a promising situation with their immense impact on economic, cultural and political affairs of Transcaucasia until the last two decades of the 19th century, which saw major changes as regards to their position in the Russian Empire. This thesis examines the dynamics of this difficult period for the Armenians by investigating the Tsarist policies, which produced a complex picture for the Russian Armenians. In addition, another important factor, the influence of the Russian revolutionary movement on the Armenian revolutionary groups on theoretical and organizational levels is explained.By 1880?s, the combination of these factors caused the emergence of an unfavourable Tsarist treatment of its Armenian subjects in line with the general Russification policy. In the specified period, Russian foreign policy interests about the Armenian Question made things even worse for the Russian Armenians. The study explores this downward trend, which was to be culminated in the Tsarist decision to confiscate the Armenian Church properties in 1903. The Armenian response to this, intermingled in the broader course of the 1905 Revolution, was an important dimension for the fates of not only the Russian Armenians but also the Ottoman Armenians.