U.N. peacemaking efforts in intrastate conflict: The role of neutrality
İç savaşlarda Birleşmiş Milletler?in barış inşası çabaları: Tarafsızlığın rolü
  1. Tez No: 235101
  2. Yazar: NATALİE RİZZUTO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL SATANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı Birleşmiş Milletler (BM)'in iç savaşlardaki barışa ulaşmaçabalarının nasıl başarılı olacağını araştırmaktır. Özellikle odaklanılan soru BM'ninbarışa ulaşma teşebbüslerinde yanlı ya da yansız oluşudur. Genellikle BMÖnergelerinin içerik analizi ve bazı temel istatistikler kullanılarak ulaşılan bulgulargöstermektedir ki BM'nin yanlı olduğu durumlarda, iç savaşlarda barışıgerçeleleştirmekte başarılı olma olasılığı azalmaktadır. Ayrıca, BM'nin iç savaşlardabarışa ulaşma çabalarını yansız olmaktan çok yanlı yürüttüğü görülmektedir. Busonuçlar göstermektedir ki, BM dünyadaki rolünü ve meşruluğunu algılananyansızlığından dolayı kazansa da gerçekte durum böyle değildir ve bunungelecekteki iç savaşlara müdahale girişimlerine bazı etkileri olabilir.
Özet (Çeviri)
The object of this thesis is to find out how the United Nations (UN) can bestachieve a successful outcome in its peacemaking efforts in civil conflicts;specifically it focuses on the question of neutrality or bias in the UN?s peacemakingattempts. By largely using content analysis of UN resolutions and some basicstatistics, the findings of this thesis show that the UN is less likely to be successful inthe peacemaking of civil conflicts when it is biased. Furthermore, the UN is foundmore often to be biased than neutral in resolutions pertaining to peacemakingattempts in civil conflicts. These results indicate that, although the UN gains itslegitimacy and role in the world from its perceived neutrality, this is not the case andthis may have implications for its future intervention efforts in civil conflicts.