The role of natural resources during the state building process: The case of Iraq
Devlet inşaası sürecinde doğal kaynakların rolü: Irak
  1. Tez No: 235104
  2. Yazar: TEOMAN ERTUĞRUL TULUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, devlet inşaası sürecinde doğal kaynakların rolünü değerlendirmektedir. Buhedefe ulaşmak amacıyla, ilgili terimlerin tanımları okuyucuya sunulmuştur. Buna, devlet, ulusinşaası ve devlet inşaası terimleri dahildir. Bu tez, devlet inşaası kuramlarını da incelemektedir.Bunlar sırasıyla Hızlı Demokratikleşme Kuramı, Güvenlik Odaklı Kuram ve YavaşDemokratikleşme Kuramlarıdır. Birinci Dünya Savaşı'ndan günümüze kadarki devlet inşaasısüreçleri anlatılmaktadır. Bu incelemeler, Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri veAvrupa ülkeleri gibi devlet inşaası sürecine girişen aktörleri de kapsamaktadır. Bilahare, yerel veuluslararası aktörler tarafından tarihi boyunca Irak'ta girişilen devlet inşaası süreci incelenmiştir.Irak sürecinin incelenmesindeki amaç, doğal kaynakların devlet inşaası sürecinde oynadığı role ışıktutmaktır. Sonuç olarak, bu tez doğal kaynakların Irak'ın devlet inşaası sürecinde önemli bir roloynadığını gösterirken, sürecin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının petrol ve doğal gazkaynaklarının dağıtımında, idaresinde ve sahipliğinde kaydedilecek gelişmelere bağlı olduğuüzerinde de durmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the relevance of natural resources during the statebuilding process. In order to achieve its aim the thesis provides the reader with therelevant definitions. These include the definitions of state, nation building and statebuilding. The thesis looks at the theories of state building. These are the Fast- TrackDemocratization, Security Firsters and Slow Democratization. It then provides thehistorical and current context of state building activities. It covers state building andthe major state building actors since the end of World War One. Germany, Japan,Vietnam, Belgian Congo, and Bosnia as well as the role of United Nations, theUnited States of America and the European Countries and institutions are brieflygiven as examples of state building in different historical periods. This is continuedby the analyses of state building activities in Iraq, from its inception until today. Thecase of Iraq is used to analyze the relevance of natural resources in the state buildingprocess. In conclusion, this thesis demonstrates that natural resources play animportant role in Iraq´s state building process while a success depends on how thedistribution, management and ownership of oil and gas resources will evolve.