The EU energy security considerations and Turkey's possible membership
AB enerji güvenliği ve Türkiye'nin olası üyeliği
- Tez No: 235103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL WİLLİAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, AB'nin enerji güvenliği anlayışını ve bu bağlamda Türkiye'nin artan üyelik şansını anlamaya çalışır. Bunu gerçekleştirebilmek için, bu tez şu soruyu cevaplamayı hedefler: ?Avrupa'nın enerji anlayışı nasıl değişti ve Türkiye'nin jeostratejik pozisyonuna bağlı olarak bu durum Türkiye'nin olası üyeliğini nasıl etkiler??. Diğer ithal enerji bağımlı aktörler gibi Avrupa Birliği de bu bağlılığın olumsuz sonuçlarını yaşamıştır. Özellikle, enerjinin politik bir güç olarak kullanılması, ?enerji güvenliğini? Topluluk için daha önemli yapmıştır. Bu bağlamda enerji güvenliği politikaları daha çok dikkat çekmiştir. Bu politikalardan biri olan, çeşitlendirme sonucu, Birlik farklı enerji kaynakları ve geçiş ülkelerine daha çok önem vermeye başlamıştır. Böylece, ana enerji kaynaklarına yakın olan stratejik yeri ile, bir geçiş ülkesi olarak, Türkiye, dikkate değer bir önem kazanmıştır. Bu yüzden, bu çalışma, Türkiye'nin jeostratejik pozisyonun Türkiye'nin Birlik için önemini arttıracağına ve Birlik üyeliği için yolunu açacağını savunur. Bu çalışma, AB resmi belgelerine ve literatüre dayanarak, enerji güvenliğinin AB için çok önemli olduğunu ve durumunu geliştirmek için Birliğin elinden geleni yapacağı sonucuna varır. Bu bağlamda, Türkiye'nin dini ve kültürel farkları, Birlik çıkarları karşısında daha önemsiz kalır ve böylece Türkiye'nin AB üyesi olmak için şansı artar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand changing energy security considerations of the European Union and in this context Turkey?s increasing chance to be a European member. In order to do that, the study targets the question : ?How did European energy security considerations enhance and how does this situation influence Turkey?s possible membership process, due to latter?s geo-strategic position??. European Union, as the other import-energy dependent actors, has experienced the negative consequences of this dependency. Particulary, the energy?s being used as a political weapon has made the ?energy security? more momentous for the Community. In this respect, energy security policies has attracted more attention. As a result of one of these policies, diversification, the Union has started to give more consideration to diversified energy suppliers and transit countries. Accordingly, Turkey has gained a significant attention as an important transit country, with the strategic position near to main energy suppliers. Thus, this thesis proposes that Turkey?s geo-strategic position will enhance Turkey?s significance for the Union and open the way for its Union membership. Relying on official EU documents and literature, this study reaches the conclusion that energy security is very important for the EU and in order to enhance its situation the Union will try its best. In this regard, Turkey?s religious and cultural diffrences seems to be less important than Union?s interests and thus Turkey has an enhanced possibility to be an EU member.