Evolution of thr elementary school buıldings past and present
İlkokul binalarının evrimi
  1. Tez No: 23514
  2. Yazar: FİLİZ KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL AKÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
öz İLKOKUL BİNALARININ EVR1H1 KÖSE, Filiz Yüksek Lisans Tezi Mimarlık Ana Bilim Dal i Tez Yöneticisi : Yardımcı Doçent Dr. Emel Aközer Eylül 1992, 165 sayfa Bu çalışmanın amacı çocukluk ve çocuk eğitimi kavramlarının olgun lastiği tarihi sürecin bir sonucu olarak ilkokul binalarının gelişimini incelemektir. İlk olarak eski Yunan şehir devletlerinde ortaya çıkan eğitim düşünceleri ve bu düşüncelerin Roma eğitim sistemine etkisi araştırılmıştır. Yunan şehir devletlerinde, Roma İmparatorluğunda ve Orta çağda farklı amaçlara yönelen eğitimin farklı sosyal ve fiziksel çevrelerde geliştiği vurgulanmaktadır. Orta Çağda resmi eğitim terk edilmiş, eğitim kiliselerde ve kathedrallerde devam ettirilmiştir. Eğitimdeki“görgücül”methodun öncülerinden olan Comenius, Locke ve Rousseau'nun teorileri tanıtılmaktadır. 17. ve 18. yüzyıllardaki eğitim teorileri ve uygulamaları arasında farklılıklar vardı. İlkokulların çoğu hala diğer yapıların bir parçasını teşkil etmekteydi. 19. yüzyıl da liberalizm sosyalizm milliyetçilik ve muhafazakar ideolojiler ortaya çıktı. Resmi eğitim için artan talep okul binalarının sayısının artmasına neden olmuştur. 20. yüzyıldaki eğitim düşünceleri, uygulamaları, ilkokul bina tipleri ve mimarlarınkişisel katılımları sonucu yaptıkları ilkokul binaları incelenmiştir. Avrupadaki ve Amerikadaki gelişmeler Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti üzerinde etkili olmuşlardır. Anahtar kelimeler : İlkokul, Okul binası. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 601.01.02 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVOLUTION OF THE ELEMENTARY SCHOOL BUILDINGS PAST AND PRESENT KÖSE, Filiz M. S. in Architecture Supervisor: Asst.Prof.Dr. Emel Aközer September 1992, 165 pages The aim of this study is to investigate the development of the primary school environments as a consequence of the historical process through which ideas about childhood and child education have unfolded. First educational ideas that have emerged in Greek city- states, and its impact on the Roman Educational system are examined. It is emphasized that education had different ends in Greek city states in the Roman Empire and in the Middle Ages, and it was held in different social and physical environments and that, in the Middle Ages formal education was abandoned and education was organized in churches and cathedrals. The theories of Comenius, Locke, and Rousseau as forerunners of empiricist models of education are introduced. It is pointed out that in the 17th and 18th centuries there was a discrepancy between educational theory and educational practice and that most of the schools were still part of other institutions. It is shown that 19th century ideologies such as liberalism, conservatism, nationalism, and socialism and the iiiincreasing demand for formal education led to a vast number of school buildings. The educational ideas and practices in the 20th century and elementary school building types, and architects' contributions and the impact of these developments on the Ottoman Empire and the Republic of Turkey are examined. Key Words : Primary schools, school buildings. Science Code: 601.01.02 IV