Preparation and characterization of ultra high molecular weight polyethylene and polyisoprene solvent cast blend films
Çok yüksek molekül ağırlıklı polietilen ve poliizopren çözelti karışımlarından elde edilen filmlerin özellikleri
- Tez No: 23515
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN TİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Anahtar Kelimeler: (ÇYMAPE-IP), Çapraz Bağlama, Özellikler, Mekanik, Isıl, Spektroscopik ve Morfoloji, Blend (UHMWPE-IP), Crosslinking, Characterizations, Thermal, Spectroscopic and Morphological Properties
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Öz ÇOK YÜKSEK MOLEKÜL AĞIRLIKLI POLİETİLEN VE POLİIZOPREN ÇÖZELTİ KARIŞIMLARINDAN ELDE EDİLEN FİLMLERİN ÖZELLİKLERİ AKINAY, Ali Erkan Yüksek Lisans Tezi, Kimya Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Teoman TİNÇER Temmuz,1992, 66 sayfa. Bu çalışma çok yüksek molekül ağırlıklı polietilen'nin (ÇYMAPE) poliizopren (İP) ile çözeltiden dökme karışım filmlerinin hazırlanmasını ve bunların çapraz bağlanmamış ve çapraz bağlanmış durumlarındaki mekanik, spektroskopik, ısıl ve morfolojik özelliklerinin incelenmesini kapsar. Çözelti yöntemiyle hazırlanan polimer karışımlarında ÇYMAPE'nin“şiş-kebab”morfolojisine sahip olabilmesi amacı ile ısıtma ve hızlı karıştırma uygulandı. Filmler fazla çözücünün (dekalin) jelden uzaklaştırılması ile ağırlıkça 0, 10, 20, 35, 50 ve % 65 İP içeren karışımla elde edildi. Daha sonra bu filmleriçapraz bağlı hale dönüştürmek için asetofenon (çapraz bağlayıcı) emdirilip UV ile ışınlandırıldı. Bu çapraz bağlanmış ve bağlanmamış filmlerin özellikleri incelendi. Filmlerdeki mekanik özelliklerin İP derişiminin artması ile düştüğü fakat bütün mekanik özelliklerin çapraz bağlama ile arttığı gözlendi. Sadece kopmadaki uzama çapraz bağlama ile yüksek oranda düşmüştür. GUR415 (Ma=6xl06) ve GUR412 (Ma=4xl06) ÇYMAPE'lerin İP karışımlarından elde edilen deney sonuçları karşılaştırıldığında, GUR415/IP sistemi daha yinelenebilir sonuçlar verdi. Özellikle akma uzaması ve akma gerilimi sonuçları, GUR415/IP karışımının GUR412/IP karışımına oranla daha iyi ve homojen olduğunu gösterdi. DSC sonuçları, GUR412/IP ve GUR415/IP karışımlarında maksimum tepe erime sıcaklıklarının (Te) çapraz bağlanmamış örneklerde karışım oranıyla değişmediğini fakat çapraz bağlanma ile yaklaşık 5°C düştüğünü gösterdi. Çapraz bağlanmamış örneklerde % 10 İP eklenmesi ile erime ve kristallenme entalpileri ve % kristallik hızlı bir düşme, daha sonra bu düşmede azalma olduğu gözlendi. Çapraz bağlama ile erime entalpisi (dolayısıyla % kristallik) çapraz bağlanmamış örneklere göre daha düşük değerler gösterdi. Fakat bu örneklerin erime entalpileri ve % kristallik delerlerinin karışım oranı ile fazla değişmediği gözlendi. Çapraz bağların,polimerin amorf kısımlarında oluştuğu ve ÇYMAPE'nin kristal kısımlarına bir etkisi olmadığı belirlendi. Mekanik teste tabi tutulmuş ve çapraz bağlanmamış ve bağlanmış örneklerin morfolojik özellikleri lifli yapı göstermektedir. Karışımdaki İP artışı ile yüzey morfolojisinde değişiklikler belirlenmiştir. İR çalışmaları oksijen çapraz bağlarının alilik hidrojen atomlarının bulunduğu noktalarda olduğunu gösterdi. Bununla beraber çapraz bağlanmış örneklerde alilik karbonil soğurmaları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREPARATION AND CHARACTERIZATION OF ULTRA HIGH MOLECULAR WEIGHT POLYETHYLENE AND POLYISOPRENE SOLVENT CAST BLEND FILMS AKINAY, Ali Erkan M.S. in Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Teoman TINÇER July, 1992, 66 pages This study covers the preparation of non-cross linked and crosslinked solvent cast blend films of ultra high molecular weight polyethylene (UHMWPE) with polyisoprene (IP) and their mechanical, thermal, spectroscopic and morphological characterizations. Blends of the polymers were prepared by vigorous stirring from the solution in the“shish-kebab”morphology. Then solvent cast blend films were obtained by the removal of excess solvent (decalin) from the gel with the blend composition 0, 10, 20, 35, 50 and 65 % vt IP. The pepared films were then chemicaly crosslinked by using acetophenone as crosslinking agent under UV radiation. Both non-crosslinked and crosslinked films were characterized.The mechanical properties of the films apparently decreased by increasing IP ratio and the crosslinking improves all mechanical properties, except the ultimate strain which is greatly reduced. Comparing six million UHMWPE blends with four million UHMWPE blends, we found that the six million UHMWPE blends give more reproducible results indicating better incorporation and homogenity. In particular, yield elongation and yield stress variations in six million UHMWPE blends demonstrates this behavior. DSC results revealed that maximum peak melting temperature (T ) remains constant with blend composition pm in both UHMWPE samples. However, upon crosslinking, T values were decreased approximately by 5°C. The enthalpy change (in our case heat of fusion and heat of crystallinity) and % crystallinity showed fast decrease with addition of IP in the ratio of 10 %, however with increasing IP ratio this decrase is slowed down in non-crossl inked samples. On the other hand, the enthalpy change and % crystallinity fell below the non-crosslinked samples, but did not alter greatly with the blend composition. Crosslinking goes through amorphous part of polymer without affecting the crystallinity in UHMWPE. The morphology of the mechanically fractured surface of the blend samples show that there exists a iifibrillar texture in non-crosslinked and crosslinked samples and change in the surface morphology with increasing IP content. IR spectroscopy clearly shows that the crosslinking goes through oxygen linkages which are preferentially conjugated to double bonds. In addition to this, we observe also allylic carbonyl absorption peak in crosslinked samples.