İlköğretim ikinci kademe Türkçe dersi ders kitaplarında yer alan görsellerin düzenlenmesi bağlamında değerlendirilmesi
Evoluation?s context of preperation of visulaizes which take place in elemantary second degree Turkish course books
  1. Tez No: 235149
  2. Yazar: ŞENNUR HELVACI TÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde 8. Sınıf Türkçe ders kitabında yer alan görseller, alan uzmanlarınca değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken, uzmanlar 2 gruba ayrılmış ve hazırlanan ölçek doğrultusunda değerlendirmelerini yapmışlardır. ?1. Uzman Grubu? güzel sanatlar uzmanlarından oluşurken; ?2. Uzman Grubu? ise Türkçe Eğitimi uzmanlarından oluşmaktadır. Çalışmada iki uzman grubunun fikir farklılıkları ve bu farklılıklara sebep olabilecek durumlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ana amacı, görsellerin hâkim olduğu yüzyılımızda, ders kitaplarının hazırlanmasında görsellerden yeterince yararlanılıp yararlanılmadığını ortaya koymak ve bu doğrultuda öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis the visualizes which posses to turkish course book has been evoluated by experters. While evoluatıng , experters seperated to focus on two dıfferent parts of the work ınto scale. Whıle fırst group was formed for art second one was formed turkısh educatıon exporters. There were dıfferent ıdeas and exporters trıed to fınd out results of these dıfferencesThe maın purpose of thıs work ıs to confırm how much vısualızes are benefıtıal and to ımprove these vısualızes