Alev Alatlı ve Elif Şafak'ın romanlarında kimlik arayışı
Identity search in Alev Alatlı's and Elif Şafak's novels
  1. Tez No: 235156
  2. Yazar: HANDE ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada çağdaş iki yazardan Alev Alatlı'nın 2007 yılı sonuna kadar yayımlanmış olan ? Yaseminler Tüter mi, Hala?, İşkenceci, Kadere Karşı Koy A.Ş. , OR'DA KİMSE VAR MI ? (1. Kitap Viva La Muerte!, 2. Kitap `NUKE' TÜRKİYE!, 3. Kitap VALLA, KURDA YEDİRDİN BENİ! 4. Kitap O.K. MUSTİ, TÜRKİYE TAMAMDIR. ) SCHRÖDİNGER'İN KEDİSİ (1.Kitap Kabus, 2.Kitap Rüya)? ve Elif Şafak'ın 2007 yılı sonuna kadar yayımlanmış olan ? PİNHAN, ŞEHRİN AYNALARI, MAHREM, BİT PALAS, ARAF, BABA VE PİÇ? adlı eserleri , kimlik arayışı ( kimlik kavramı, kimlik bunalımı, yabancılaşma) açısından incelenmiştir. Bunda amaç çağdaş iki yazarın, hemen hemen aynı tarihsel süreçte kimlik kavramına bakışları ve bu kavramı eserlerinde nasıl işlediklerini saptamaktır.Çalışmada, metne dayalı bir inceleme yöntemi kullanılmış; eserlerde yer alan kişiler kimlikleri ve kimlik arayış süreçleri içerisinde incelenmiştir. Son dönem Türk romanında hakim olan postmodernizm etkisi her iki yazarda da görülmektedir. Güncel bir konu denilebilecek olan kimlik olgusunu birçok yazar gibi Alev Alatlı ve Elif Şafak da değerlendirip, eserlerinde ağırlıklı olarak yer vermişlerdir.Bu çalışmanın sonucunda, kimlik arayışı kavramını her iki yazarın da ağırlıklı olarak ele aldığı görülmüştür. Eğitim ve kültürel altyapıları birbirinden farklı olan bu iki yazarın kimlik arayışına bakışları ve eserlerinde ele alış biçimleri benzerlikler gösterir. Ancak merkeze aldıkları noktalar ve konuyu değerlendirişleri ve kendi bilgi birikimlerini eserlere aktarmaları açısından oldukça farklı oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Of two modern authors, Alev Alatlı?s ?Yaseminler Tüter mi, Hala?, İşkenceci, Kadere Karşı Koy A.Ş. , OR?DA KİMSE VAR MI ? (1. Novel Viva La Muerte!, 2. Novel `NUKE? TÜRKİYE!, 3. Novel VALLA, KURDA YEDİRDİN BENİ! 4. Novel O.K. MUSTİ, TÜRKİYE TAMAMDIR. ) SCHRÖDİNGER?İN KEDİSİ (1.Novel Kabus, 2. Novel Rüya)? and Elif Şafak?s ? PİNHAN, ŞEHRİN AYNALARI, MAHREM, BİT PALAS, ARAF, BABA VE PİÇ?, published till the end of 2007 were analyzed in the study in terms of identity seek (identity concept, identity crisis, alienation). The aim is to reveal their views about the identity concept and how these two authors discuss this issue in their works within the same historical process.A text-based method of analysis was pursued in the study; the figures in the works were analyzed in terms of their identities and identity search. The influence of postmodernism, predominant in the late Turkish novel, can be detected in both novels. As many authors did, Alev Alatlı and Elif Şafak predominantly used ?identity concept? in their works, which can be regarded as a modern issue,As a result of this study, it was found out that both authors predominantly dealt with the concept ?identity search?. The approaches of these two authors of different education and cultural background to ?identity search? exhibits similarities. Still, it was concluded that they overly differ by their focal points, discussion styles and reflections of the backgrounds in the works.