The Effect of connection characteristics on the inelastic seismic behavior of precast frames
Birleşim özelliklerinin öndökümlü çerçevelerin elastik ötesi deprem davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 23518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Öz BİRLEŞİM ÖZELLİKLERİNİN ÖNDÖKÜMLÜ ÇERÇEVELERİN ELASTİK ÖTESİ DEPREM DAVRANIŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ KUŞ, Ali Yusuf Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Haluk SUCUOĞLU Eylül, 1992, 167 Sayfa Öndökümlü prefabrike bir çerçvenin deprem etkisi altında elastik ötesi dinamik davranışı incelenmiştir. Prefabrik yapımın avantajlarını içeren tipik bir ofis binası çerçevesi orta şiddette deprem dayanımı için projelendirilmiş ve bilgisayarda modellenmiştir. Prefabrik kiriş-kolon birleşim rijitliği, plastik mafsal yeri ve dayanımının yapı sismik davranışı üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Rijit prefabrik birleşimlerin yapı davranışına olumsuz bir etki yapmadığı, kiriş üzerinde ve kolon yüzünden ileride oluşturulan plastik mafsalın prefabrik yapılar için geçerli bir tasarım alternatifi oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Öndökümlü Çerçeve, Birleşim, Plastik Mafsal, Deprem, Sismik Davranış Bilim Kodu :620.01.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF CONNECTION CHARACTERISTICS ON THE INELASTIC SEISMIC BEHAVIOR OF PRECAST FRAMES KUŞ, Ali Yusuf M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Haluk SUCUOĞLU September, 1992, 167 Pages Inelastic dynamic behavior of a precast concrete frame is investigated. An interior frame of a typical precast building is selected and designed to resist strong earthquakes. The frame is modelled analytically by using a computer code which can perform inelastic time history analysis. The beam-column connection stiffness, plastic hinge location and strength are identified as the parameters of investigation. It is found that stiff precast connections have no unfavorable effect on the system seismic behavior. The formation of plastic hinge on the girder, away from the column face, is shown to be a valid design alternative for precast concrete frames. Keywords : Precast Frame, Connection, Joint, Plastic Hinge, Earthquake, Inelastic Response Science Code : 620.01.01 HI