GSM sektöründe numara taşınabilirliği ve operatör değiştirme davranışları : Üniversite öğrencilerinin numara taşıma niyeti üzerine bir araştırma
Mobile number portability and switching behaviours in GSM sector: A research on number portability ıntention of university students
- Tez No: 235196
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bilgi paylaşımı ve haberleşmenin öneminin gittikçe arttığı günümüzde iletişim şekildeğiştirmektedir. Küresel iletişimin önemli yapı taşlarından biri olarak bilinen GSM (GlobalSystem for Mobile Communications- Küresel Mobil İletişim), ileti alışverişini hızlı vegüvenilir şekilde gerçekleştirme misyonunu üstlenmektedir. Son yıllarda sektör, bu misyonuyerine getirmek üzere faaliyet gösteren operatörlerin rekabet savaşına sahne olmaktadır.Özellikle mobil numara taşınabilirliği uygulamasının başlamasıyla abone sayılarını arttırmakve mevcut abonelerini elinde tutmak isteyen operatörler çeşitli pazarlama stratejilerioluşturmaktadır.Bu tezde, mobil iletişim sistemlerinin tarihsel gelişimi ve GSM sektörünün yapısıincelenmiştir. İletişim sağlayıcıları arasında rekabette kilit rol oynayan, gelişmiş teknoloji iledesteklenen bu sistemin dünya ve Türkiye'deki yapısı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.Mobil numara taşınabilirliği tanımlaması ve uygulama süreci ile ilgili bilgilerin yanı sıraoperatör değiştirme davranışları açıklanmıştır.Araştırmanın amacı mobil numara taşınabilirliği uygulamasının üniversite öğrencilerininoperatör değiştirme niyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Aynı zamanda numarataşınabilirliğinin marka değiştirme davranışlarında etkili olan çeşitli faktörlerle ilişkisininaçıklanması amaçlanmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular katılımcıların mobil numarataşınabilirliği hizmetine yoğun bir talepte bulunmadıklarını göstermektedir. Memnuniyet,kalite, fiyat, değiştirme maliyeti ve engelleri gibi faktörlere bağlı olarak operatör değiştirmeniyeti farklılık göstermektedir
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of information sharing and communication is increasing and thenature of communication has been changing. All in the world, GSM (Global System forMobile Communications) which is one of the important blocks of global communications,undertake the mission of exchanging data fast and reliably. In the recent years,communication sector has been a stage to operators to fulfill this mission. In particular, withthe start of mobile number portability operators have created various marketing strategies toincrease number of subscribers and to keep the existing subscribers.In this thesis, the historical development of mobile communication systems and the structureof GSM sector have been examined. The structure of the system in the world and Turkey, thecompetition between communication providers and also supporting advanced technology arediscussed in detail. As well as mobile number portability definition and information aboutapplication process, operator switching behavior is described.The purposed of the study is to determine the effect of mobile number portability on collegestudents? intention to change operators. At the same time, the relationship between numberportability and effective various factors on brand changing is analyzed.The findings obtained from study show that participants? demand of mobile numberportability service is not intensive. Intention of switching operators depends on the perceivedsatisfaction, quality, price, switching costs and barriers.